Zamknięcie opozycyjnej stacji telewizyjnej RCTV to kolejne osłabianie demokracji w Wenezueli. Tak tamtejsi biskupi skomentowali decyzję prezydenta Hugo Cháveza, który zamknął ostatnio 5 prywatnych kanałów kablowych. Nie przestrzegały one bowiem nowego prawa, które nakazuje wszystkim nadawcom nadawanie przemówień głowy państwa.
Naukowcy zamieszani w tzw. aferę klimatyczną („kliamtgate”) działali wbrew prawu – stwierdzili brytyjscy urzędnicy. Klimatologów, którzy odmówili swoim „ideologicznym przeciwnikom” dostępu do informacji, nie można jednak postawić przed sądem. Sprawa ulegnie przedawnieniu. Wykradzione przez hakerów maile wykazały, że naukowcy z Jednostki Badania Klimatu Uniwersytetu we Wschodniej Anglii blokowali dostęp do danych źródłowych. W procederze tym uczestniczyli wyżsi rangą pracownicy uniwersytetu.
– Biorąc pod uwagę, że burkę nosi niewielka grupa kobiet, myślimy, że jej prawny zakaz byłby środkiem nieproporcjonalnym. Z drugiej strony, fakt, iż kobieta całkowicie zakrywa oblicze i rezygnuje z normalnej komunikacji z otoczeniem, jest dla nas szokujący, budzi nasze wątpliwości i niepokój. Jest to zapewne wpływ nurtów radykalnych. Biorąc to pod uwagę myślimy, że trzeba tu popracować nad zmianą mentalności, a środki prawne temu nie służą – powiedział szef komisji episkopatu Francji ds. kontaktu z islamem.
Dzięki interwencji watykańskiej udało się w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy odłożyć do kwietnia przewidywane na dziś głosowanie rezolucji dotyczącej dyskryminacji seksualnej. W dotychczasowych projektach dokumentu wzywano władze 47 państw członkowskich do legalizacji związków homoseksualnych.
Rząd Republiki San Marino popiera stanowisko władz Włoch w sprawie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczącego usunięcia krzyży ze szkół publicznych.
Przyjęcie 8 stycznia przez parlament portugalski ustawy legalizującej „małżeństwa” osób tej samej płci jest szokujące z wielu powodów. Po pierwsze, zalegalizowano praktykę sprzeczną z naturą, a także zdyskredytowano instytucję małżeństwa. Po drugie, prawo takie zostało ustanowione w kraju Matki Bożej Fatimskiej, jakby na przekór Jej orędziu, wzywającemu do nawrócenia, pokuty i przestrzegającemu przed karą boską. Jest to wreszcie szokujące, ponieważ głosowanie odbyło się w pośpiechu, tuż przed wizytą papieża Benedykta XVI, który będzie przewodniczył uroczystościom w Fatimie 13 maja br.
Bp Brian Heenan z diecezji Rockhampton w australijskim stanie Queensland odwiedził Indie w poszukiwaniu księży, którzy chcieliby pracować na Antypodach. Hierarcha w ten sposób chce uzupełnić braki wśród młodych Australijczyków, zbyt rzadko decydujących się na zostanie duszpasterzami.
Europejski Kongres Żydów (EJC) skrytykował rozpowszechnianą od wczoraj wypowiedź biskupa Tadeusza Pieronka na temat Szoah i Żydów dla włoskiego portalu katolickiego Pontifex Roma. Nazywał ją „dowodem głębokiego antysemityzmu“, który wciąż jeszcze pokutuje wśród niektórych duchownych katolickich w Europie. Natomiast Amerykański Komitet Żydowski (AJC) domaga się od arcybiskupa krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza, aby bp. Pieronka ukarał dyscyplinarnie.
Po raz kolejny indyjski stan Karnataka stał się sceną ataków hinduistów na świątynie chrześcijańskie. Jak informuje Radio Watykańskie, do pierwszego z incydentów doszło w wiosce Thernamakki w diecezji Karwar. Sprawcy zdewastowali tam grotę przykościelną i wybili szyby. Drugi miał miejsce w Inkal, wiosce należącej do diecezji Maisur, gdzie zbezczeszczono figurę Matki Bożej przy kościele parafialnym.