W 20. rocznicę śmierci księdza Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez „nieznanych sprawców” w styczniu 1989 roku z dziennikiem „Rzeczpospolita” ukazał się dodatek „Zabić księdza”. Publikacja poświęcona jest duchownym, którzy zginęli najprawdopodobniej z rąk morderców z komunistycznej Służby Bezpieczeństwa: ks. Stanisława Suchowolca, ks. Sylwestra Zycha i ks. Niedzielaka. Zbrodni tych – popełnionych w „ostatnich dniach” PRL – do tej pory nie wyjaśniono, sprawcy nie zostali ukarani o ofiarach niewielu pamięta.
Komórki macierzyste pobrane z ciał dzieci zamordowanych w łonach matek będą wykorzystane przez lekarzy ze szpitala Southern General w Glasgow w badaniach nad leczeniem pacjentów po udarze mózgu. Badania pod kierunkiem dr. Keitha Muira rozpoczną się w połowie br. Będą prowadzone w czterech grupach po trzech pacjentów w okresie dwóch lat – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
Parlament Ukrainy przyjął nowe prawo umożliwiające wspólnotom religijnym przejmowanie na własność lub w wieczyste użytkowanie terenów należących do państwa bądź gmin. Do tej pory można było dla celów religijnych jedynie wynajmować teren publiczny, na którym wybudowano na przykład kościół, a cenę wynajmu określał każdorazowo urzędnik, co otwierało pole do korupcji i dyskryminacji.
Brytyjska policja w Anglii i Walii odnotowała 20 tys. przypadków przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci w ubiegłym roku – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”, cytując Narodowe Zrzeszenie na rzecz Zapobiegania Okrucieństwu wobec Dzieci (NSPCC).
Włoskim agnostykom i ateistom, biorącym przykład z Towarzystwa Brytyjskich Humanistów, nie udało się zorganizować kampanii reklamowej poddającej w wątpliwość sens wiary.
W Hong Kongu planowana jest zmiana przepisów regulujących kwestie przemocy w rodzinie. Legislatorzy chcą włączyć do kręgu osób uznawanych za ofiary tzw. przemocy domowej także członków związków homoseksualnych. Komentatorzy obawiają się, że taka zmiana zdeprecjonuje tradycyjne małżeństwo i otworzy furtkę do legalizacji „małżeństw” tej samej płci – informuje portal LifeSiteNews.com.
Seminaria duchowne w Stanach Zjednoczonych są, ogólnie mówiąc, zdrowe – stwierdza sprawozdanie Kongregacji Wychowania Katolickiego. Sporządzono je po wizytacji apostolskiej przeprowadzonej w amerykańskich domach formacji kapłańskiej. Dokument przyznaje, że w ostatnich dziesięcioleciach w seminariach zarówno amerykańskich, jak i świata zachodniego doszło do załamania struktur, co niekorzystnie odbiło się na formacji przyszłych księży.
Amerykańscy biskupi deklarują gotowość konstruktywnej współpracy z nowym prezydentem. Jasno jednak formułują swoje warunki i z góry zapowiadają, że nie ustąpią w kwestiach tak zasadniczych, jak obrona życia czy małżeństwa.
Sędzia federalny nie zakaże odwoływania się do Boga podczas ceremonii zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA. Wydania sądowego zakazu używania podczas prezydenckiej przysięgi sformułowania „tak mi dopomóż Bóg” domagał się znany amerykański ateista, gdyż jego zdaniem dyskryminuje to mniejszości społeczne.
Jeremy Vine, prezenter BBC, powiedział, że bycie chrześcijaninem w Wielkiej Brytanii staje się „nieakceptowane społecznie". Dodał, że czuje się niezdolny do mówienia o swojej wierze na falach radiowych, gdyż boi się reakcji słuchaczy – informuje portal Fronda.pl.