Komórki macierzyste pobrane z ciał dzieci zamordowanych w łonach matek będą wykorzystane przez lekarzy ze szpitala Southern General w Glasgow w badaniach nad leczeniem pacjentów po udarze mózgu. Badania pod kierunkiem dr. Keitha Muira rozpoczną się w połowie br. Będą prowadzone w czterech grupach po trzech pacjentów w okresie dwóch lat – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
Komórki będą wszczepiane do mózgu pacjenta po udarze. Szkoccy medycy liczą, że zregenerują one uszkodzone obszary, zwiększając zakres jego ruchów fizycznych i pobudzą funkcje umysłowe. Na pierwszym etapie idzie o ustalenie czy terapia jest bezpieczna, a na dalszych, czy przynosi pacjentom pożytek – podaje rp.pl.
– Jeżeli wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na zwierzętach potwierdzą się na ludziach, to terapia umożliwi rozwój nowych komórek nerwowych, lub regenerację istniejących, prowadząc do odzyskania funkcji ruchowych i umysłowych, które w przeciwnym razie byłyby utracone – cytuje BBC dr. Muira konsultanta z Southern General Hospital.
Jak informuje rp.pl, wykorzystanie ludzkiego płodu dla wytworzenia komórek macierzystych wywołało sprzeciw ze strony przeciwników wykorzystania ludzkich zarodków do badań medycznych. Rzecznik Towarzystwa Ochrony Praw Nienarodzonych Dzieci porównał proponowaną terapię do kanibalizmu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.