Argentyna: kampania zachęcająca katolików do wyrzeczenia się wiary
2009-03-05 00:00:00
Feministki i ateiści zachęcają Argentyńczyków, którzy zostali ochrzczeni w Kościele rzymsko-katolickim, ale nie praktykują wiary, by oficjalnie wystąpili z Kościoła – donosi agencja Reuters. Chcą w ten sposób ograniczyć wpływ Kościoła na politykę w kraju.
Kampania internetowa „Nie w moim imieniu” zachęca do zbiorowej apostazji. Podobne jak w Polsce namawia się osoby, które są katolikami tylko z nazwy, by pisemnie zażądały od biskupa swojej diecezji, oficjalnego odnotowania wystąpienia ze wspólnoty Kościoła.
– Chcemy dać do zrozumienia, że już nie należymy do Kościoła – wyjaśnia Ariel Bellino, pomysłodawca kampanii, członek organizacji ateistycznej. Jego zdaniem, tylko w poniedziałek, kiedy uruchomiono specjalną stronę internetową, na listę apostatów wpisało się 200 osób, a następnego dnia kolejne 500.
Podobne akcje prowadzone są w innych państwach Ameryki Łacińskiej – np. w Chile – oraz w Europie – m.in. w Hiszpanii i w Polsce.
Badania opinii publicznej przeprowadzone w ub. roku pokazały, że ponad trzy czwarte Argentyńczyków z liczącej 40 mln populacji uważa się za katolików, ale tylko 20 proc. deklaruje, że systematycznie uczęszcza na Mszę św.
Zgodnie z prawem kanonicznym osoby, które decydują się na zupełne porzucenie wiary ściągają na siebie ekskomunikę, która powoduje, że nie mogą one przyjmować sakramentów świętych i wypełniać funkcji w Kościele np. chrzestnego, świadka bierzmowania. Apostata nie może należeć do ruchów i stowarzyszeń kościelnych, ani nie powinien być pochowany w religijny sposób.
Powrót do Kościoła jest możliwy tylko w wyniku zdjęcia ekskomuniki przez biskupa diecezjalnego.
Źródło: Reuters, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.