Argentyna: parlamentarzyści chcą usunąć symbole religijne z przestrzeni publicznej

2010-11-23 00:00:00
Argentyna: parlamentarzyści chcą usunąć symbole religijne z przestrzeni publicznej

Argentyńska parlamentarzystka, Alicia Gutierrez wystąpiła z wnioskiem usunięcia ze sfery publicznej wszelkich symboli religijnych, by nikogo nie dyskryminować. Ostro sprzeciwił się temu abp Jose Maria Arancerdo z diecezji Santa Fe de la Vera Cruz, który stwierdził, że niepotrzebnie wywołuje się problem, który nie istnieje.

Hierarcha przypomniał, że obecność symboli religijnych w życiu i historii społeczności jest „ważną zasadą, która musi być rozumiana i respektowana”. Przypomniał, że najważniejsze wydarzenia w historii Argentyny są ściśle związane z symboliką religijną i odnoszą się wprost do Boga, jak choćby inwokacja zawarta w konstytucji. Zwrócił uwagę, że nie można zapominać o przodkach, tworzących państwo, którzy byli osobami religijnymi.

Nie ma także żadnych podstaw, by twierdzić, że obecność symboli religijnych dyskryminuje kogokolwiek. – Nasi prawodawcy powinni wykazać się dojrzałością historyczną i polityczną ostrożnością, przyjmując do rozpatrzenia tego typu wniosek –stwierdził abp Arancerdo.

Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!