Armia katyńska stanie w świętokrzyskim

2012-01-20 00:00:00
Armia katyńska stanie w świętokrzyskim

Pomnik złożony z niemal 22 tysięcy figur ofiar Katynia stanie prawdopodobnie obok sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Jest już zgoda osób, które miałyby sprzedać organizatorom tej inicjatywy 18 ha ziemi. 

Tak duża przestrzeń potrzebna jest Fundacji Pomnik Ofiar Katynia, gdyż w planie jest postawienie w rzędach 21 tys. 857 figur – tylu żołnierzy zginęło w Lesie Katyńskim w 1940 r. Pomysłodawcy tego ogromnego monumentu od kilku lat szukają terenu, na którym można by go postawić. Pierwotnie miała stanąć niedaleko Chęcin (Świętokrzyskie). Ale tamtejsi radni uznali, iż kilkadziesiąt hektarów ziemi, które obiecywali, zostanie sprzedanych na cele komercyjne. 
 
Potrzebom Fundacji wyszedł naprzeciw ks. Czesław Wala, kustosz Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. - Moi parafianie zapalili się do pomysłu, by to u nas powstał niezwykły pomnik. Rozważają sprzedaż fundacji 18 hektarów ziemi. Kilka osób już się zgodziło - mówi duchowny w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Dla nas liczą się wartości patriotyczne - dodaje ks. Wala. A taki monument przyciągnąłby wielu pielgrzymów. Zwłaszcza że fundacja rozważa też budowę obok niego centrum konferencyjnego i muzeum.
 
Naturalną inspiracją dla tak dużego pomnika wydaje się słynna terakotowa armia chińska i pomnik Holokaustu w Berlinie. Stanisław Drabczyński, autor projektu, twierdzi jednak, że najważniejsza dla niego jest praca "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz, którą oglądał w Poznaniu.

 
Źródło: „Rzeczpospolita” 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!