Armia katyńska stanie w świętokrzyskim

2012-01-20 00:00:00
Armia katyńska stanie w świętokrzyskim

Pomnik złożony z niemal 22 tysięcy figur ofiar Katynia stanie prawdopodobnie obok sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Jest już zgoda osób, które miałyby sprzedać organizatorom tej inicjatywy 18 ha ziemi. 

Tak duża przestrzeń potrzebna jest Fundacji Pomnik Ofiar Katynia, gdyż w planie jest postawienie w rzędach 21 tys. 857 figur – tylu żołnierzy zginęło w Lesie Katyńskim w 1940 r. Pomysłodawcy tego ogromnego monumentu od kilku lat szukają terenu, na którym można by go postawić. Pierwotnie miała stanąć niedaleko Chęcin (Świętokrzyskie). Ale tamtejsi radni uznali, iż kilkadziesiąt hektarów ziemi, które obiecywali, zostanie sprzedanych na cele komercyjne. 
 
Potrzebom Fundacji wyszedł naprzeciw ks. Czesław Wala, kustosz Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. - Moi parafianie zapalili się do pomysłu, by to u nas powstał niezwykły pomnik. Rozważają sprzedaż fundacji 18 hektarów ziemi. Kilka osób już się zgodziło - mówi duchowny w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Dla nas liczą się wartości patriotyczne - dodaje ks. Wala. A taki monument przyciągnąłby wielu pielgrzymów. Zwłaszcza że fundacja rozważa też budowę obok niego centrum konferencyjnego i muzeum.
 
Naturalną inspiracją dla tak dużego pomnika wydaje się słynna terakotowa armia chińska i pomnik Holokaustu w Berlinie. Stanisław Drabczyński, autor projektu, twierdzi jednak, że najważniejsza dla niego jest praca "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz, którą oglądał w Poznaniu.

 
Źródło: „Rzeczpospolita” 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!