Ateiści i humaniści spierają się o to, jak sekularyzować społeczeństwo

2010-10-21 00:00:00

Podczas niedawnej konferencji ateistów, która odbyła się w ub. weekend w Los Angeles w USA, ponad 370 ateistów, humanistów i innych sceptyków znanych ze swoich osiągnięć naukowych na całym świecie zastanawiało się, w jaki sposób umniejszyć wpływ religii w sferze publicznej oraz jak pozyskać umiarkowanych chrześcijan. Konferencja sponsorowana była przez Radę na rzecz Świeckiego Humanizmu.

Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że ludzie mogą żyć bez religii, i że religia ma zbyt duży wpływ. Zastanawiali się więc, co zrobić, aby go ograniczyć. Ogłosili, że ich największymi wrogami są fundamentaliści religijni oraz teoria Inteligentnego Projektu, mówiąca, że człowiek i świat nie jest dziełem przypadku.(sic!) Stwierdzili ponadto, że możliwe jest życie moralne bez Boga. Spierali się jednak o fundament, na którym zasadza się owa moralność. Pojawiły się głosy, że moralność jest wytworem „neuroświadomości”, albo ewolucji. Inni wywodzili ją ze świeckiej filozofii Kanta oraz Rawlsa.

Humaniści zwracali uwagę na to, że trzeba pozyskać do swoich poglądów umiarkowanych chrześcijan. Przykładowo, jak argumentował Chris Mooney, jeśli chce się zachować nauczanie o ewolucji w szkołach, to trzeba przekonać umiarkowanych chrześcijan, że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą a współczesna nauką w kwestii pochodzenia życia. – Oni (chrześcijanie) sprzeciwiają się ewolucji, bo są przekonani, że wszyscy przestaną postępować moralnie. Trzeba ich zapewnić, że nie ma sprzeczności między ich przekonaniami a współczesną nauką – mówił.

Podczas konferencji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy ateistami a humanistami, którzy starają się zastąpić Boga jakimiś wierzeniami, np. deizmem. Ateiści są za zupełnym zerwaniem z osobami religijnymi i wyrzuceniem ze sfery publicznej wszelkiej formy religijności. Humaniści chcą kompromisu i współdziałania z osobami wierzącymi. Godzą się na pewne kompromisy, byle tylko stopniowo realizować swój plan sekularyzacji społeczeństwa.

Źródło: The New York Times.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Czyżby ateiści przeczuwali jakieś odrodzenie religijne skoro tak bardzo się niepokoją? Katolicy znają pełne otuchy zapewnienie Matki Bożej z Fatimy „w końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Oczywiście zatriumfuje również nad neodarwinistami, ateistami i ich koncepcjami moralności będącej wytworem „neuroświadomości”.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!