Ateiści i humaniści spierają się o to, jak sekularyzować społeczeństwo

2010-10-21 00:00:00

Podczas niedawnej konferencji ateistów, która odbyła się w ub. weekend w Los Angeles w USA, ponad 370 ateistów, humanistów i innych sceptyków znanych ze swoich osiągnięć naukowych na całym świecie zastanawiało się, w jaki sposób umniejszyć wpływ religii w sferze publicznej oraz jak pozyskać umiarkowanych chrześcijan. Konferencja sponsorowana była przez Radę na rzecz Świeckiego Humanizmu.

Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że ludzie mogą żyć bez religii, i że religia ma zbyt duży wpływ. Zastanawiali się więc, co zrobić, aby go ograniczyć. Ogłosili, że ich największymi wrogami są fundamentaliści religijni oraz teoria Inteligentnego Projektu, mówiąca, że człowiek i świat nie jest dziełem przypadku.(sic!) Stwierdzili ponadto, że możliwe jest życie moralne bez Boga. Spierali się jednak o fundament, na którym zasadza się owa moralność. Pojawiły się głosy, że moralność jest wytworem „neuroświadomości”, albo ewolucji. Inni wywodzili ją ze świeckiej filozofii Kanta oraz Rawlsa.

Humaniści zwracali uwagę na to, że trzeba pozyskać do swoich poglądów umiarkowanych chrześcijan. Przykładowo, jak argumentował Chris Mooney, jeśli chce się zachować nauczanie o ewolucji w szkołach, to trzeba przekonać umiarkowanych chrześcijan, że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą a współczesna nauką w kwestii pochodzenia życia. – Oni (chrześcijanie) sprzeciwiają się ewolucji, bo są przekonani, że wszyscy przestaną postępować moralnie. Trzeba ich zapewnić, że nie ma sprzeczności między ich przekonaniami a współczesną nauką – mówił.

Podczas konferencji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy ateistami a humanistami, którzy starają się zastąpić Boga jakimiś wierzeniami, np. deizmem. Ateiści są za zupełnym zerwaniem z osobami religijnymi i wyrzuceniem ze sfery publicznej wszelkiej formy religijności. Humaniści chcą kompromisu i współdziałania z osobami wierzącymi. Godzą się na pewne kompromisy, byle tylko stopniowo realizować swój plan sekularyzacji społeczeństwa.

Źródło: The New York Times.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Czyżby ateiści przeczuwali jakieś odrodzenie religijne skoro tak bardzo się niepokoją? Katolicy znają pełne otuchy zapewnienie Matki Bożej z Fatimy „w końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Oczywiście zatriumfuje również nad neodarwinistami, ateistami i ich koncepcjami moralności będącej wytworem „neuroświadomości”.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.