Australia: coraz mniej kapłanów

2011-03-08 00:00:00
Australia: coraz mniej kapłanów

W Australii jeden kapłan przypada na 1895 wiernych – wynika z najnowszych analiz statycznych dotyczących duszpasterstwa katolickiego na tym kontynencie. Statystyka obejmuje także księży emerytowanych. Porównując dane z najlepszym pod tym względem rokiem 1966, kiedy na jednego księdza przypadało 518 australijskich katolików, badacze dowodzą, że sytuacja staje się coraz gorsza.

Autorem raportu pt. „Katolickie duszpasterstwo w parafiach Australii. W obliczu katastrofy.” jest Peter Wilkinson, pracownik naukowy Australian Institute of Multicultural Affairs. Z zebranych przez niego danych wynika, że jeżeli wskaźnik powołań kapłańskich będzie się utrzymywał na tym samym poziomie, co teraz, za 15 lat w Nowej Południowej Walii jeden ksiądz przypadać będzie na 22 tys. katolików, a w stanie Wiktoria jeden na 13 tys. wiernych.

Tymczasem liczba katolików żyjących w Australii systematycznie powiększa się. Jest to spowodowane głównie napływem rzesz imigrantów. W 2010 roku, według Australijskiego Biura Statystycznego, było na tym kontynencie 5,6 mln wiernych Kościoła katolickiego – o 470 tys. osób więcej niż w 2006 roku.

Z raportu wynika, że co czwarta australijska parafia katolicka nie ma księdza na pełnym etacie. Aby temu zaradzić, wiele wspólnot łączy się ze sobą, a australijski episkopat namawia do pracy księży z zagranicy. Większość „importowanych” księży pochodzi z Indii, Filipin czy Nigerii. Wielu z nich bardzo ciężko znosi trudności związane z akceptacją różnic kulturowych, i bardzo rzadko w pełni się asymiluje.

Raport informuje, że od 1994 roku 184 parafii katolickich połączyło się z innymi. Obecnie na 1282 wspólnoty parafialne w Australii przypada 1523 kapłanów.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.