Australia: coraz mniej kapłanów

2011-03-08 00:00:00
Australia: coraz mniej kapłanów

W Australii jeden kapłan przypada na 1895 wiernych – wynika z najnowszych analiz statycznych dotyczących duszpasterstwa katolickiego na tym kontynencie. Statystyka obejmuje także księży emerytowanych. Porównując dane z najlepszym pod tym względem rokiem 1966, kiedy na jednego księdza przypadało 518 australijskich katolików, badacze dowodzą, że sytuacja staje się coraz gorsza.

Autorem raportu pt. „Katolickie duszpasterstwo w parafiach Australii. W obliczu katastrofy.” jest Peter Wilkinson, pracownik naukowy Australian Institute of Multicultural Affairs. Z zebranych przez niego danych wynika, że jeżeli wskaźnik powołań kapłańskich będzie się utrzymywał na tym samym poziomie, co teraz, za 15 lat w Nowej Południowej Walii jeden ksiądz przypadać będzie na 22 tys. katolików, a w stanie Wiktoria jeden na 13 tys. wiernych.

Tymczasem liczba katolików żyjących w Australii systematycznie powiększa się. Jest to spowodowane głównie napływem rzesz imigrantów. W 2010 roku, według Australijskiego Biura Statystycznego, było na tym kontynencie 5,6 mln wiernych Kościoła katolickiego – o 470 tys. osób więcej niż w 2006 roku.

Z raportu wynika, że co czwarta australijska parafia katolicka nie ma księdza na pełnym etacie. Aby temu zaradzić, wiele wspólnot łączy się ze sobą, a australijski episkopat namawia do pracy księży z zagranicy. Większość „importowanych” księży pochodzi z Indii, Filipin czy Nigerii. Wielu z nich bardzo ciężko znosi trudności związane z akceptacją różnic kulturowych, i bardzo rzadko w pełni się asymiluje.

Raport informuje, że od 1994 roku 184 parafii katolickich połączyło się z innymi. Obecnie na 1282 wspólnoty parafialne w Australii przypada 1523 kapłanów.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!