W Australii coraz więcej par zawiera związek małżeński, ale coraz mniej robi to przed ołtarzem. Dziennik „Age" informuje w oparciu o najnowsze dane australijskiego urzędu statystycznego ( ABS), że 63 proc. związków zawartych w ubiegłym roku na kontynencie to śluby cywilne. 20 lat temu proporcja był odwrotna – 60 proc. małżeństw zawierano w obecności duchownego.
Prawie 77 proc. australijskich par żyje także ze sobą przed ślubem.
Tara Pritchard, specjalistka z ABS zauważa, że Australia dźwiga się powoli z „zapaści matrymonialnej”, jaką był rok 2001. Zawarto wtedy około 103 tys. małżeństw. W ubiegłym roku par, które zdecydowały się na małżeństwo było 116 tysięcy. Zdaniem statystyków od 18 lat nie było lepszego roku pod tym względem.
Z raportu ABS wynika, że małżeństwa zawierane są w coraz późniejszym wieku. Przeciętny wiek australijskiego pana młodego wynosił w ubiegłym roku 29,6 lat, zaś australijskiej panny młodej – 27,6 lat. W roku 1989 wskaźniki te wynosiły odpowiednio 26,1 i 24 lata.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.