Australia: ekumeniczna znaczy ocenzurowana

2008-05-30 00:00:00

Droga Krzyżowa, które odbędzie się 18 lipca w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, będzie miała charakter ekumeniczny, dlatego organizatorzy zrezygnowali z sześciu tradycyjnych stacji. Organizatorzy przyznają, że taki scenariusz zaplanowali w obawie by to tradycyjne nabożeństwo katolickie na ulicach miasta nie dało podstaw do oskarżeń o szerzenie antysemityzmu - pisze australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Bp Anthony Fisher, koordynujący przygotowania do ŚDM, przyznaje, że o inscenizacji Drogi Krzyżowej rozmawiano już ze społecznością żydowską.

Dodaje, że ekumeniczna wersja Drogi Krzyżowej, zatwierdzona została też przez Stolicę Apostolską. – Zdajemy sobie sprawę, że odtworzenie Pasji Chrystusa może wzbudzić antysemickie uczucia, dlatego wspólnie rozmawialiśmy, by zminimalizować ryzyko - mówi hierarcha, dodając, że zależy mu, aby przesłanie nabożeństwa było dobrze zrozumiane.

Starszy rabin Wielkiej Synagogi w Sydney, Jeremy Lawrence, powiedział, że nie zna jeszcze szczegółów, ale jest pełen uznania dla wysiłków Kościoła na rzecz pozytywnego dialogu między religiami.

Rano 18 lipca Benedykt XVI modlić się będzie w krypcie katedry w Sydney z przedstawicielami australijskich wyznań chrześcijańskich. Wśród nich mają pojawić się anglikanie luteranie, prezbiterianie i dostojnicy Kościołów obrządku wschodniego. Potem papież spotka się z kilkudziesięcioma wyznawcami innych religii: muzułmanami, żydami, buddystami i hinduistami.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się przy katedrze pw. Matki Bożej, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed gmachem Opery, a zakończy w Domain - na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.

Źródło: KAI

Skoro bp Fisher uważa, że odtworzenie
Pasji Chrystusa może wzbudzić antysemickie uczucia, to może będzie konsekwentny i zakaże odprawiania tego nabożeństwa?!
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.