Australia: ekumeniczna znaczy ocenzurowana

2008-05-30 00:00:00

Droga Krzyżowa, które odbędzie się 18 lipca w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, będzie miała charakter ekumeniczny, dlatego organizatorzy zrezygnowali z sześciu tradycyjnych stacji. Organizatorzy przyznają, że taki scenariusz zaplanowali w obawie by to tradycyjne nabożeństwo katolickie na ulicach miasta nie dało podstaw do oskarżeń o szerzenie antysemityzmu - pisze australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Bp Anthony Fisher, koordynujący przygotowania do ŚDM, przyznaje, że o inscenizacji Drogi Krzyżowej rozmawiano już ze społecznością żydowską.

Dodaje, że ekumeniczna wersja Drogi Krzyżowej, zatwierdzona została też przez Stolicę Apostolską. – Zdajemy sobie sprawę, że odtworzenie Pasji Chrystusa może wzbudzić antysemickie uczucia, dlatego wspólnie rozmawialiśmy, by zminimalizować ryzyko - mówi hierarcha, dodając, że zależy mu, aby przesłanie nabożeństwa było dobrze zrozumiane.

Starszy rabin Wielkiej Synagogi w Sydney, Jeremy Lawrence, powiedział, że nie zna jeszcze szczegółów, ale jest pełen uznania dla wysiłków Kościoła na rzecz pozytywnego dialogu między religiami.

Rano 18 lipca Benedykt XVI modlić się będzie w krypcie katedry w Sydney z przedstawicielami australijskich wyznań chrześcijańskich. Wśród nich mają pojawić się anglikanie luteranie, prezbiterianie i dostojnicy Kościołów obrządku wschodniego. Potem papież spotka się z kilkudziesięcioma wyznawcami innych religii: muzułmanami, żydami, buddystami i hinduistami.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się przy katedrze pw. Matki Bożej, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed gmachem Opery, a zakończy w Domain - na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.

Źródło: KAI

Skoro bp Fisher uważa, że odtworzenie
Pasji Chrystusa może wzbudzić antysemickie uczucia, to może będzie konsekwentny i zakaże odprawiania tego nabożeństwa?!
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.