Australia: koalicja lekarzy przeciw ustawie aborcyjnej

2008-09-30 00:00:00

Australijscy lekarze z południowego stanu Wiktoria zawiązali koalicję przeciwko nowelizacji ustawy aborcyjnej, znoszącej tzw. klauzulę sumienia. Przestrzegli, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to wcale nie przyczyni się do ułatwienia aborcji, lecz doprowadzi do pogorszenia stanu służby zdrowia w Wiktorii, bo medycy będą musieli poszukać sobie pracy w innym stanie lub zrezygnować w ogóle z praktyki lekarskiej – donosi portal LifeSiteNews.com.

Koalicję „Lekarze sumienia przeciw ustawie aborcyjnej” tworzy ponad stu medyków. Złożyli oni petycję do parlamentu, domagając się od parlamentarzystów odrzucenia obecnego projektu ustawy, który ma być w przyszłym miesiącu poddany pod ostatnie głosowanie w wyższej Izbie.

Pediatra Brian Conway, reprezentujący koalicję stwierdził, że zapis wykluczający sprzeciw sumienia lekarza wobec aborcji, który wymaga by lekarz odmawiający dokonania aborcji skierował kobietę do innego medyka, budzi zaniepokojenie.

Wielu lekarzy, pielęgniarek oraz farmaceutów o silnych etycznych, religijnych i kulturalnych przekonaniach antyaborcyjnych będzie musiało rozważyć, czy kontynuować swoją praktykę z naruszeniem prawa, czy też zaprzestać pracy w służbie zdrowia w tym stanie – stwierdził dr Conway. – Państwo nie powinno wymuszać na pracownikach służby zdrowia uczestnictwa w uśmiercaniu życia ludzkiego – podkreślił dr Conway.

Mówił on także, że już wielu lekarzy rozważa przeniesienie się do innego stanu oraz przejście na wcześniejszą emeryturę, co tylko pogorszy sytuację związaną z brakiem personelu medycznego w stanie.

Wśród medyków sprzeciwiających się nowej ustawie aborcyjnej znaleźli się m.in. sławny doktor Graemne Clark, wynalazca bionicznego ucha, prof. John Leeton pionier IVF w Australii, prof. David Clarke, psychiatra na uniwersytecie w Monash.

Przywrócenia klauzuli sumienia domaga się także Australijskie Stowarzyszenie Lekarzy.

Wcześniej ostro zaprotestowała katolicka społeczność medyczna. Arcybiskup Denis Hart przestrzegł parlament przed tym, iż katolickie szpitale być może nie będą mieć wyboru i będą musiały zamknąć oddziały ginekologiczno-położnicze oraz ambulatoria, a może nawet całkowicie zaprzestać pracy. Takie działania mogą doprowadzić do paraliżu system opieki zdrowotnej w stanie, zwłaszcza że w katolickich szpitalach rodzi się jedna trzecia wszystkich dzieci.

Hierarchę poparły wszystkie szpitale katolickie w Wiktorii (15). Z kolei naczelny dyrektor katolickiej służby zdrowia Martin Laverty zapewnił, że w tych szpitalach nie będzie wymagać się od lekarzy przestrzegania nowego prawa.

Zdaniem prawników, reprezentujących katolickie placówki nowa ustawa jest niezgodna z Kartą Praw Człowieka, która ustanawia prawo do wolności sumienia.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.