Australia: Kościół i lekarze chcą rozszerzenia karty praw człowieka na dzieci nienarodzone

2011-07-25 00:00:00
Australia: Kościół i lekarze chcą rozszerzenia karty praw człowieka na dzieci nienarodzone


Przedstawiciele Kościoła katolickiego i środowiska medycznego chcą by obowiązująca w australijskim stanie Wiktoria karta praw człowieka obejmowała prawo do życia dzieci nienarodzonych oraz chroniła lekarzy sprzeciwiających się aborcji. W świetle obowiązujących w tym regionie Antypodów przepisów zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia życia jest legalne. Duchowni wielokrotnie krytykowali ustawę, która nie pozwala też lekarzom i pielęgniarkom na sprzeciw sumienia.

Tym razem katoliccy biskupi, wspólnie z niektórymi lekarzami i pielęgniarkami, domagają się, by komisja parlamentarna stanu Wiktoria rozszerzyła kartę praw człowieka. Wysunięta propozycja ma stanowić podstawę dla prac rządu stanowego nad powstaniem nowego prawa. Karta praw w obecnej postaci jest bowiem powszechnie krytykowana.

W przedłożonym wniosku, podpisanym wspólnie przez metropolię Melbourne abp. Denisa Harta i biskupów diecezji Ballarat oraz Sale, podkreślono, że dotychczasowa karta „niedostatecznie chroni prawo do życia, w tym prawo dziecka do życia przed urodzeniem”. Stwierdzono ponadto, że prawa lekarzy, którzy sprzeciwiają się aborcji, także nie są chronione. Zgodne z obecnymi regulacjami medyk, który ze względów moralnych nie chce przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego tego typu praktyki.

Zgodnie z obowiązującym od 3 lat prawem w stanie Wiktoria, dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Ustawa pozwala aptekarzom i pielęgniarkom na przepisanie lub zaordynowanie kobietom pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.