Australia: muzułmanki muszą odsłonić twarz

2012-03-08 00:00:00
Australia: muzułmanki muszą odsłonić twarz

Jeden ze stanów Australii, Nowa Południowa Walia, wprowadza prawo, zgodnie z którym muzułmanki będą musiały odsłaniać twarze w sytuacjach związanych z procedurami prawnymi. 

Muzułmanki będą zobligowane do zdjęcia z głowy nikabu, w takich sytuacjach jak na przykład weryfikacja podpisu czy występowanie przed sądem. - Każdy, kto będzie miał zasłoniętą twarz, zostanie uprzejmie i z szacunkiem poproszony przez uprawnioną osobę o jej odsłonięcie - powiedział gubernator generalny stanu Greg Smith. Już w 2011 roku parlament stanowy uchwalił karę grzywny dla muzułmanek za odmowę odsłonięcia twarzy. 
 
Uchwalenie tej regulacji jest pokłosiem wydarzenia z ubiegłego roku, kiedy muzułmanka z Sydney została skazana za fałszywe oskarżenie policjanta o próbę zerwania z jej głowy nikabu. Sąd apelacyjny odrzucił jednak ten wyrok, stwierdzając, że funkcjonariusz nie może potwierdzić faktycznej tożsamości sprawczyni, ponieważ? nie zajrzał pod jej nikab. 
 
Zdaniem Ikebala Patela, przewodniczącego Australian Federation of Islamic Councils, większość jego współwyznawców przyjęła przepis bez obiekcji. Patel, który jest prawnikiem i często reprezentuje muzułmanów przed sądem, sam stwierdza, że nie przyjąłby dokumentu od osoby, która odmawia sprawdzenia jej tożsamości. Zwraca też uwagę, że muzułmanka, która nie chce odsłonić twarzy przed mężczyzną, może poprosić żeby zabrano ją na komisariat, gdzie jej tożsamość sprawdzi policjantka. 
 
W liczącej 23 miliony mieszkańców Australii mieszka 400 tysięcy muzułmanów, a ich liczebność stale rośnie.


Źródło: euroislam.pl
ged
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.