Australia: nie ustają próby zalegalizowania eutanazji

2010-11-03 00:00:00
Australia: nie ustają próby zalegalizowania eutanazji

Senator Bob Brown z Partii Zielonych w Australii wniósł kolejny projekt ustawy, mającej umożliwić legalizację uśmiercania ludzi starszych i „zmęczonych życiem”. Pierwsze czytanie nowego projektu Browna odbędzie się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, albo najpóźniej na początku przyszłego roku.

Legislacja Browna przewiduje zniesienie ustawy z 1997 r., która nie pozwala m.in. Terytorium Północnemu, ACT i wyspie Norfolk zalegalizować eutanazję. Nowy projekt ma pozwolić poszczególnym stanom zadecydować, czy chcą legalizacji eutanazji, czy też nie.

W zwalczanie tego projektu mocno zaangażował się Kościół katolicki, który przypomniał Australijczykom, by zweryfikowali swoje stanowisko wobec niektórych kandydatów ubiegających się o mandat wyborczy w przyszłych wyborach i nie głosowali na osoby popierające eutanazję.

Arcybiskup Melbourne, i biskupi Ballarat, Sandhurst oraz Sale wydali specjalny dokument zatytułowany „Your Vote Your Values” („Twój głos, twoje wartości”). Sugerują w nim wiernym, aby pytali polityków o ich stanowisko wobec eutanazji i prób jej zalegalizowania, aborcji, „małżeństw homoseksualnych”, klauzuli sumienia itp.

Kwestia uśmiercania osób starszych, terminalnie chorych, czy zwyczajnie „zmęczonych życiem”, jak to się nieraz opisuje, budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza w stanie Wiktoria. Dwa lata temu lokalny parlament odrzucił projekt ustawy wprowadzającej tzw. eutanazję bierną, czyli wspomagane samobójstwo. Senator Brown mimo to twierdzi, że aż 80 proc. mieszkańców stanu Wiktoria opowiada się za eutanazją.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!