Australia: rząd stanu Wiktoria zabiega o liberalizację prawa aborcyjnego

2008-08-22 00:00:00
Australia: rząd stanu Wiktoria zabiega o liberalizację prawa aborcyjnego

Jeśli parlamentarzyści australijskiego stanu Wiktoria przegłosują projekt nowej ustawy aborcyjnej, zabijanie nienarodzonych będzie tam legalne nawet w 24. tygodniu ciąży. "Ciągnięcie psa za ogon będzie nielegalne, gotowanie homara w wodzie będzie nielegalnie, ale aborcja sześciomiesięcznego dziecka będzie zgodna z prawem" – zauważa Matthew Guy z centroprawicowej Liberalnej Partii Australii na łamach dziennika "Herald-Sun".

Projekt wprowadzony pod obrady parlamentu przez stanową minister ds. kobiet Maxine Morand z Partii Pracy ostro skrytykował metropolita Melbourne abp Denis James Hart. Zdaniem hierarchy traktowanie aborcji jako zwykłego zabiegu medycznego pozbawia nienarodzone dzieci prawnej ochrony, która jest im należna. - Aborcja nie jest zwykłym zabiegiem i każdej próbie traktowania jej w ten sposób powinno się przeciwstawiać dla dobra nienarodzonych i dla dobra kobiet, które mogą być przymuszane do aborcji – powiedział duchowny.

Podkreślił, że każda próba wyrządzenia krzywdy niewinnej osobie łamie zasady sprawiedliwości i jest zawsze zła. - Nienarodzone dziecko jest ludzką istotą, której – nie mniej niż każdemu z nas – należy się prawna ochrona – dodał 67–letni metropolita Melbourne.

Projekt pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom do 24. tygodnia ciąży pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem. Medyk, który ze względów moralnych nie będzie chciał przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego aborcję.

- Projekt jest jawnym pogwałceniem praw lekarzy i pielęgniarek, które zmusza się do działań przeciwnych ich sumieniu, ich kulturowym i religijnym przekonaniom – podkreślił abp Hart wzywając społeczeństwo do odrzucenia aborcji i wyboru życia.

Projekt w pierwszym czytaniu poparła większość parlamentarzystów, głównie przedstawiciele Partii Zielonych i Partii Pracy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.