Australia: stan Wiktoria zezwala na aborcję do 24. tygodnia ciąży
2008-10-13 00:00:00
Wyższa izba parlamentu australijskiego stanu Wiktoria przyjęła w ubiegłym tygodniu po burzliwej debacie – stosunkiem głosów: 23 „za” do 17 „przeciw” – ustawę, która znosi niektóre ograniczenia dotyczące aborcji. Ustawa, która została przyjęta bez żadnych poprawek legalizuje zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży – informuje portal LifeSiteNews.com.
Zgodnie z nowym prawem w stanie Wiktoria dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Po tym terminie matka, chcąca dokonać aborcji będzie musiała uzyskać zgodę dwóch lekarzy.
Premier John Brumby stwierdził, że prawo, które zostało zmienione było „uwłaczające dla kobiet”. Powiedział również, że tak naprawdę prawo to odzwierciedla obecną praktykę kliniczną, a zmiana polegała jedynie na usunięciu z kodeksu karnego zapisów stwierdzających, że aborcja jest przestępstwem kryminalnym.
Do nowej ustawy nie wprowadzono żadnych poprawek, które zezwalałyby personelowi medycznemu na sprzeciw sumienia, o co zabiegali działacze pro-life i przedstawiciele katolickich placówek medycznych.
Prezes Pro-Life Victoria, Denise Cameron mimo wielkiego rozczarowania powiedziała, że walka mająca na celu zakazanie aborcji jeszcze się nie skończyła. Cameron ma nadzieję, że politycy przebudzą się i zdadzą sobie sprawę z tego co zrobili.
Przeciwnicy ustawy obawiają się, że brak zapisów, pozwalających na sprzeciw sumienia lekarzy uczyni z nich kryminalistów. Zdaniem Cameron lekarze zostali postawieni w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Szpitale i inne placówki medyczne należące do Kościoła katolickiego zapowiedziały, że są gotowe walczyć o prawo do wolności sumienia w sądach. Przedstawiciele Catholic Health Australia, organu zarządzającego piętnastoma szpitalami katolickimi w Australii wielokrotnie podkreślali, że nie zezwolą na zabijanie dzieci poczętych w swoich placówkach. Byłoby to sprzeczne z wartościami i nauczaniem katolickim. Przedstawiciel CHA Martin Laverty stwierdził: – Przez 40 lat przerwanie ciąży było dostępne w Wiktorii i wszędzie indziej, a jednak prawa personelu medycznego do sprzeciwu sumienia były szanowane. Ta ustawa chce to teraz zmienić.
CHA przestrzegła także, ze nowa ustawa aborcyjna, zmuszając medyków do działania wbrew sumieniu narusza inną ustawę z 2006 r. – tzw. Kartę Praw i Obowiązków.
Przebywający w Rzymie na synodzie biskupów przewodniczący episkopatu Australii kard. George Pell skrytykował nową ustawę, a odebranie prawa do sprzeciwu sumienia określił mianem „tyranii”.
– Prawa do wolności myśli, sumienia, religii oraz przekonań są prawami fundamentalnymi. Zaś możliwość korzystania ze sprzeciwu sumienia jest kamieniem węgielnym demokracji. Każdy z nas powinien mieć prawo do posiadania wiary i nie może być zmuszany przez państwo do działania wbrew temu przekonaniu – podkreślił kardynał.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.