Australia: stan Wiktoria zezwala na aborcję do 24. tygodnia ciąży
2008-10-13 00:00:00
Wyższa izba parlamentu australijskiego stanu Wiktoria przyjęła w ubiegłym tygodniu po burzliwej debacie – stosunkiem głosów: 23 „za” do 17 „przeciw” – ustawę, która znosi niektóre ograniczenia dotyczące aborcji. Ustawa, która została przyjęta bez żadnych poprawek legalizuje zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży – informuje portal LifeSiteNews.com.
Zgodnie z nowym prawem w stanie Wiktoria dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Po tym terminie matka, chcąca dokonać aborcji będzie musiała uzyskać zgodę dwóch lekarzy.
Premier John Brumby stwierdził, że prawo, które zostało zmienione było „uwłaczające dla kobiet”. Powiedział również, że tak naprawdę prawo to odzwierciedla obecną praktykę kliniczną, a zmiana polegała jedynie na usunięciu z kodeksu karnego zapisów stwierdzających, że aborcja jest przestępstwem kryminalnym.
Do nowej ustawy nie wprowadzono żadnych poprawek, które zezwalałyby personelowi medycznemu na sprzeciw sumienia, o co zabiegali działacze pro-life i przedstawiciele katolickich placówek medycznych.
Prezes Pro-Life Victoria, Denise Cameron mimo wielkiego rozczarowania powiedziała, że walka mająca na celu zakazanie aborcji jeszcze się nie skończyła. Cameron ma nadzieję, że politycy przebudzą się i zdadzą sobie sprawę z tego co zrobili.
Przeciwnicy ustawy obawiają się, że brak zapisów, pozwalających na sprzeciw sumienia lekarzy uczyni z nich kryminalistów. Zdaniem Cameron lekarze zostali postawieni w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Szpitale i inne placówki medyczne należące do Kościoła katolickiego zapowiedziały, że są gotowe walczyć o prawo do wolności sumienia w sądach. Przedstawiciele Catholic Health Australia, organu zarządzającego piętnastoma szpitalami katolickimi w Australii wielokrotnie podkreślali, że nie zezwolą na zabijanie dzieci poczętych w swoich placówkach. Byłoby to sprzeczne z wartościami i nauczaniem katolickim. Przedstawiciel CHA Martin Laverty stwierdził: – Przez 40 lat przerwanie ciąży było dostępne w Wiktorii i wszędzie indziej, a jednak prawa personelu medycznego do sprzeciwu sumienia były szanowane. Ta ustawa chce to teraz zmienić.
CHA przestrzegła także, ze nowa ustawa aborcyjna, zmuszając medyków do działania wbrew sumieniu narusza inną ustawę z 2006 r. – tzw. Kartę Praw i Obowiązków.
Przebywający w Rzymie na synodzie biskupów przewodniczący episkopatu Australii kard. George Pell skrytykował nową ustawę, a odebranie prawa do sprzeciwu sumienia określił mianem „tyranii”.
– Prawa do wolności myśli, sumienia, religii oraz przekonań są prawami fundamentalnymi. Zaś możliwość korzystania ze sprzeciwu sumienia jest kamieniem węgielnym demokracji. Każdy z nas powinien mieć prawo do posiadania wiary i nie może być zmuszany przez państwo do działania wbrew temu przekonaniu – podkreślił kardynał.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.