Australia tłumaczy się z przerażającej polityki społecznej

2012-03-01 00:00:00
Australia tłumaczy się z przerażającej polityki społecznej

Władze rozliczają się z błędów minionych dekad. Raport senackiej komisji ujawnił nieznane konsekwencje antyrodzinnej polityki.

Raport senackiej komisji ujawnił szczegóły polityki społecznej, prowadzonej przez australijskie władze od połowy XIX wieku aż do lat 70-tych poprzedniego stulecia. Federalne instytucje separowały dzieci rdzennych mieszkańców - głównie  Aborygenów - od ich rodziców, umieszczając je w specjalnych placówkach wychowawczych. Była to powszechna praktyka, prowadząca do szeregu ciężkich nadużyć. Wydarzenia te przebiły się do publicznej świadomości w ostatnich dekadach XX wieku, wywołując intensywną dyskusję o skutkach brytyjskiego kolonializmu. We wzbudzającej silne emocje debacie, ważną rolę odegrały prace badawcze historyków, rzucające światło na przebieg i zakres działań podejmowanych przez władze. Kulminacyjnym punktem tej debaty stały się oficjalne przeprosiny, wystosowane w 2008 roku. 
 
Raport stanowi efekt półtorarocznych prac senackiej komisji. Dokument ukazał nieznane szerzej wątki australijskiej historii: władze federalne zmuszały setki niezamężnych kobiet do oddawania potomstwa. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej aż do połowy lat 70-tych nieślubne dzieci odbierane były ich rodzicom. Z raportu wynika, że mogło to dotyczyć nawet dziesiątków tysięcy osób. - Chciałabym powiedzieć osobom, które zostały adoptowane, że wasze matki was nie porzuciły. (...) Przedstawiciele władz osądzali kobiety zamiast okazać im szacunek - stwierdziła przewodnicząca komisji Rachel Siewert.
 
Autorzy raportu zalecili władzom stanowym i federalnym wystosowanie oficjalnych przeprosin za takie barbarzyńskie praktyki. Prezentacji dokumentu przysłuchiwało się kilka spośród ofiar wymuszonych adopcji. Problem "Skradzionego Pokolenia" kojarzony był dotąd, niesłusznie, wyłącznie z losami dzieci odbieranych rdzennym mieszkańcom Australii.
 

Źródło: rp.pl
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.