Australijscy biskupi skrytykowali prawo aborcyjne stanu Wiktoria
2008-10-14 00:00:00
"Zdradą wspólnych ideałów człowieczeństwa, zdradą kobiet i niewinnych nienarodzonych dzieci" nazwał metropolita Melbourne abp Denis James Hart przegłosowany przez parlamentarzystów australijskiego stanu Wiktoria nowy projekt ustawy aborcyjnej. Hierarcha potępiając przyjęty 10 października projekt zmian w prawie – legalizujący zabijanie nienarodzonych nawet w 24. tygodniu ciąży – zwrócił uwagę, że depenalizacja aborcji pozwoli unicestwiać co roku 20 tys. nienarodzonych dzieci.
Prawo poparli deputowani izby wyższej parlamentu stanowego, stosunkiem głosów 23-17, odrzucając m.in. poprawkę, umożliwiającą lekarzom odmówienie wykonania aborcji ze względu na sprzeciw sumienia.
Bp Hart zapewnił, że katolickie szpitale nie będą wykonywały aborcji ani odsyłały kobiet do innych placówek w celu przeprowadzenia aborcji. - To nieodwołalne – podkreślił w wypowiedzi dla dziennika "Herald Sun".
Wcześniej metropolita zapowiadał, że jeśli władze stanowe zmuszą lekarzy do odsyłania pacjentek do aborcjonistów, wówczas nie będzie innej możliwości jak tylko zamknięcie katolickich placówek szpitalnych.
W równie ostrych słowach nowe prawo skrytykował biskup pomocniczy archidiecezji Melbourne Christopher Prowse. - Ci, którzy głosowali za przyjęciem tego projektu zlekceważyli podstawowe prawo ludzkie do życia, a życie zaczyna się, szczególnie dla nas w Kościele katolickim, w momencie poczęcia, i trwa od łona matki do grobu – powiedział duchowny w rozmowie ze stacją telewizyjną ABC News.
Projekt reformy ustawy aborcyjnej wprowadzony został pod obrady parlamentu przez stanową minister ds. kobiet Maxine Morand z Partii Pracy. Dokument pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom do 24. tygodnia ciąży pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem. Medyk, który ze względów moralnych nie będzie chciał przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego aborcję.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.