Australijscy biskupi skrytykowali prawo aborcyjne stanu Wiktoria
2008-10-14 00:00:00
"Zdradą wspólnych ideałów człowieczeństwa, zdradą kobiet i niewinnych nienarodzonych dzieci" nazwał metropolita Melbourne abp Denis James Hart przegłosowany przez parlamentarzystów australijskiego stanu Wiktoria nowy projekt ustawy aborcyjnej. Hierarcha potępiając przyjęty 10 października projekt zmian w prawie – legalizujący zabijanie nienarodzonych nawet w 24. tygodniu ciąży – zwrócił uwagę, że depenalizacja aborcji pozwoli unicestwiać co roku 20 tys. nienarodzonych dzieci.
Prawo poparli deputowani izby wyższej parlamentu stanowego, stosunkiem głosów 23-17, odrzucając m.in. poprawkę, umożliwiającą lekarzom odmówienie wykonania aborcji ze względu na sprzeciw sumienia.
Bp Hart zapewnił, że katolickie szpitale nie będą wykonywały aborcji ani odsyłały kobiet do innych placówek w celu przeprowadzenia aborcji. - To nieodwołalne – podkreślił w wypowiedzi dla dziennika "Herald Sun".
Wcześniej metropolita zapowiadał, że jeśli władze stanowe zmuszą lekarzy do odsyłania pacjentek do aborcjonistów, wówczas nie będzie innej możliwości jak tylko zamknięcie katolickich placówek szpitalnych.
W równie ostrych słowach nowe prawo skrytykował biskup pomocniczy archidiecezji Melbourne Christopher Prowse. - Ci, którzy głosowali za przyjęciem tego projektu zlekceważyli podstawowe prawo ludzkie do życia, a życie zaczyna się, szczególnie dla nas w Kościele katolickim, w momencie poczęcia, i trwa od łona matki do grobu – powiedział duchowny w rozmowie ze stacją telewizyjną ABC News.
Projekt reformy ustawy aborcyjnej wprowadzony został pod obrady parlamentu przez stanową minister ds. kobiet Maxine Morand z Partii Pracy. Dokument pozwala aptekarzom i pielęgniarkom przepisanie lub zaordynowanie kobietom do 24. tygodnia ciąży pigułek poronnych bez konsultacji z lekarzem. Medyk, który ze względów moralnych nie będzie chciał przeprowadzić aborcji, ma obowiązek odesłać kobietę do innego lekarza, aprobującego aborcję.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.