Austria: chorał w wykonaniu cystersów z Heiligenkreuz bije rekordy popularności

2008-08-22 00:00:00

Kompakt "Chant - Music for Paradise", nagrany przez cystersów z austriackiego opactwa Heiligenkreuz, bije rekordy popularności i zdobywa kolejne Platynowe Płyty. Na świecie sprzedano już ponad 400 tys. egzemplarzy tego nagrania, zawierającego wybór chorałów gregoriańskich, śpiewanych podczas codziennej liturgii w tym klasztorze.

W samej tylko Austrii cystersi sprzedali ponad 60 tys. egzemplarzy i zdobyli potrójną Platynową Płytę. Otrzymali też Złotą Płytę za 100 tys. sprzedanych krążków w Wielkiej Brytanii. W USA wyszli na pierwsze miejsce w kategorii klasyki. Również w Polsce "Chant - Music for Paradise" uzyskał Złotą Płytę.

O. Karl Wallner, dziekan Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej im. Benedykta XVI w Heiligenkreuz podkreślił w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”, że bardzo go cieszy ten nieoczekiwany sukces płyty, gdyż całkowity dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na kształcenie księży. Będą z niego wspomagani m.in. młodzi ludzie z Afryki i Azji, studiujący w Heiligenkreuz. Obecnie na tej uczelni studiuje 16 osób z Wietnamu, Sri Lanki i krajów afrykańskich.

- Uważam, że nasza płyta jest zaproszeniem szerokiego kręgu osób do odkrycia na nowo skarbów modlitwy zakonnej i klasztorów jako miejsc będących oazą siły - powiedział o. Wallner. Jego zdaniem, poprzez swoją płytę cystersi „dali świadectwo sensu światu, zmierzającemu ku bezsensowi”. Takiego doświadczenia pragnie wielu ludzi i to tłumaczy – być może - sukces płyty.

Poza sukcesem muzycznym płyta spowodowała też większe zainteresowanie życiem cystersów w Heiligenkreuz. - Teraz niemal każdego dnia zakonny kościół wypełnia się ludźmi już o 5.15 rano, kiedy śpiewamy pierwsze modlitwy - powiedział austriacki cysters.

Opat cysterskiego klasztoru, Gregor Henckel-Donnersmack podkreśla, że przy całej radości z tak wielkiego zainteresowania i z pięknego wydania płyty nie wolno zapominać, iż chorał „pragnie być przede wszystkim modlitwą”. Przypomniał, że chorał gregoriański stanowi „najstarszą formę medytacji w ogóle” i jako modlitwa charakteryzuje się „czystym chwaleniem Boga”.

Na krążku, wśród 29 pieśni i modlitw, znalazły się m.in. liturgia pogrzebowa "In Paradisum", codzienna modlitwa wieczorna z Heiligenkreuz oraz hymny „Veni Creator Spiritus”, „Spiritus Domini” i "Factus est repente".

Klasztor w Heiligenkreuz założył w 1133 r. św. Leopold III, margrabia Austrii. Jego wnuk, książę Leopold V, podarował zakonnikom w 1188 r. relikwie drzewa Krzyża; mają one długość 23,5 cm i są największymi fragmentami krzyża Chrystusa na północ od Alp. Do dziś odbierają one szczególną cześć w miejscowym sanktuarium.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.