Austria: konkubinat surogatem małżeństwa?
2009-08-18 00:00:00

Austriak musi oddać byłej konkubinie połowę pieniędzy, które na niego wydała – informuje „Rzeczpospolita”.
Była „partnerka” podała do sądu mieszkańca Tyrolu, po rozpadzie ich pięcioletniego związku. Zażądała zwrotu pieniędzy, które w niego „zainwestowała”. Kobieta twierdzi, że go karmiła i ubierała oraz płaciła czynsz za ich wspólne mieszkanie w Wiedniu, by mógł spokojnie skończyć studia prawnicze. W zamian miał jej obiecać, że gdy znajdzie pracę, będzie ją utrzymywał. Do tego jednak nigdy nie doszło – czytamy w „Rz”.
Kobieta wyliczyła, że wydała na partnera około 25 tysięcy euro. Sąd pierwszej instancji przyznał jej rację. Uznał bowiem, że choć para nie podpisała umowy o zwrot wyłożonych pieniędzy, mężczyzna wzbogacił się kosztem byłej partnerki – podaje „Rz”.
Wprawdzie sąd apelacyjny uchylił wyrok, jednak Sąd Najwyższy potwierdził wczoraj decyzję sądu pierwszej instancji. Mężczyzna ma zwrócić byłej konkubinie 12, 5 tys. euro – połowę tego, co wydała na jego utrzymanie. „Z punktu widzenia prawa wykracza to poza normalną pomoc finansową. Skarżąca ma więc prawo do zwrotu części poniesionych kosztów” – argumentował sąd.
Zdaniem ekspertów taki wyrok może doprowadzić do lawiny skarg od rozczarowanych kochanek i kochanków, którzy uważają, że stracili finansowo na nieudanym związku. – Coraz mniej osób decyduje się na małżeństwo. Żyją jednak w stałych związkach i inwestują w partnerów. Chcą mieć takie same prawa jak byli małżonkowie w chwili rozwodu – stwierdził w rozmowie z „Rz” austriacki prawnik i ekspert prawa rodzinnego dr Thomas Gerner.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Cóż, natura nie znosi próżni. Coś tak zgodnego z rozumem i interesem społecznym, a także dobrem jednostki jak małżeństwo, jest ideałem, który społeczeństwo będzie musiało przywracać, choćby za pomocą prawnych protez, o ile oczywiście chce przetrwać. Należy mieć nadzieję, że kiedyś zamiast naśladować ułomne „małżeństwa” cywilne, Europejczycy sięgną do ideału – małżeństwa opartego na nauce Chrystusa.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.