Austria: konkubinat surogatem małżeństwa?
2009-08-18 00:00:00
Austriak musi oddać byłej konkubinie połowę pieniędzy, które na niego wydała – informuje „Rzeczpospolita”.
Była „partnerka” podała do sądu mieszkańca Tyrolu, po rozpadzie ich pięcioletniego związku. Zażądała zwrotu pieniędzy, które w niego „zainwestowała”. Kobieta twierdzi, że go karmiła i ubierała oraz płaciła czynsz za ich wspólne mieszkanie w Wiedniu, by mógł spokojnie skończyć studia prawnicze. W zamian miał jej obiecać, że gdy znajdzie pracę, będzie ją utrzymywał. Do tego jednak nigdy nie doszło – czytamy w „Rz”.
Kobieta wyliczyła, że wydała na partnera około 25 tysięcy euro. Sąd pierwszej instancji przyznał jej rację. Uznał bowiem, że choć para nie podpisała umowy o zwrot wyłożonych pieniędzy, mężczyzna wzbogacił się kosztem byłej partnerki – podaje „Rz”.
Wprawdzie sąd apelacyjny uchylił wyrok, jednak Sąd Najwyższy potwierdził wczoraj decyzję sądu pierwszej instancji. Mężczyzna ma zwrócić byłej konkubinie 12, 5 tys. euro – połowę tego, co wydała na jego utrzymanie. „Z punktu widzenia prawa wykracza to poza normalną pomoc finansową. Skarżąca ma więc prawo do zwrotu części poniesionych kosztów” – argumentował sąd.
Zdaniem ekspertów taki wyrok może doprowadzić do lawiny skarg od rozczarowanych kochanek i kochanków, którzy uważają, że stracili finansowo na nieudanym związku. – Coraz mniej osób decyduje się na małżeństwo. Żyją jednak w stałych związkach i inwestują w partnerów. Chcą mieć takie same prawa jak byli małżonkowie w chwili rozwodu – stwierdził w rozmowie z „Rz” austriacki prawnik i ekspert prawa rodzinnego dr Thomas Gerner.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Cóż, natura nie znosi próżni. Coś tak zgodnego z rozumem i interesem społecznym, a także dobrem jednostki jak małżeństwo, jest ideałem, który społeczeństwo będzie musiało przywracać, choćby za pomocą prawnych protez, o ile oczywiście chce przetrwać. Należy mieć nadzieję, że kiedyś zamiast naśladować ułomne „małżeństwa” cywilne, Europejczycy sięgną do ideału – małżeństwa opartego na nauce Chrystusa.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.