Austria: Trybunał Konstytucyjny zdecydował o pozostawieniu krzyży w szkole

2011-03-17 00:00:00
Austria: Trybunał Konstytucyjny zdecydował o pozostawieniu krzyży w szkole

Trybunał Konstytucyjny Austrii orzekł, że nie widzi przeszkód, aby w klasach szkolnych oraz w przedszkolach wisiały krzyże. Nie ma też przeszkód, aby dzieci w tych obiektach obchodziły święta religijne. Orzeczenie dotyczy wprawdzie przypadku z Dolnej Austrii, ale stanowi precedens dla całego kraju.

Umacnia ono wychowanie etyczne i religijne oraz związane z tym prawa rodziców i nauczycieli – oświadczył przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich. – To ważne zarówno dla rodziców jak i dzieci, aby wartości moralne, społeczne i religijne stanowiły stały element ogólnego wychowania człowieka – stwierdził kard. Christoph Schönborn w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress“.

Arcybiskup Wiednia podkreślił, że „orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego umacnia ten humanistyczny cel wychowawczy i potwierdza, że krzyż jako znak religijny i kulturowy ma ważne miejsce również w życiu publicznym“. – Tym samym – dodał – sędziowie opowiedzieli się za prawem człowieka do religijnego wychowania w Austrii.

Również odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin w austriackim episkopacie bp Klaus Küng uważa, że orzeczenie Trybunału stanowi „wyraźny znak, przemawiający za tym, aby symbole religijne, takie jak krzyż, miały trwałe miejsce nie tylko w przedszkolach, ale też w życiu publicznym“. – Konfrontacja z symbolami, w tym przypadku z krzyżem, w żadnym razie nie szkodzi dzieciom, ale przyczynia się do bardziej odpowiedzialnego otwarcia na wartości społeczne, religijne i moralne – stwierdził bp Küng.

Nawiązując do obowiązującej w Dolnej Austrii ustawy o przedszkolach, która stała się powodem skargi jednego z obywateli, Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że „krzyż wiszący w pomieszczeniach, w których większość dzieci jest wyznania chrześcijańskiego, nie jest sprzeczny z prawem“.

Tym samym Trybunał Konstytucyjny odrzucił jako bezzasadny wniosek, według którego obchodzenie świąt zaązanych z religią, jest sprzeczne z konstytucją. „Uczestniczenie w takich świętach nie jest obowiązkowe, a więc nie narusza bezpośrednio dóbr wnioskodawcy“ - stwierdzili sędziowie Trybunału wyjaśniając jednocześnie, że w przedszkolach nie ma obowiązku uczestniczenia w takich uroczystościach.

Skargę przeciwko krzyżowi w przedszkolu i obchodzeniu świąt religijnych wniósł ojciec jednego z przedszkolaków w Dolnej Austrii. Mężczyzna chciał, aby jego córka „aż do momentu osiągnięcia wieku, w którym mogłaby sama zdecydować o wyborze religii, nie była członkiem żadnej z nich, ale żeby była otwarta na świat i na pluralizm“. Uważał, że przepisy obowiązujące w Dolnej Austrii naruszają Europejska Konwencję Praw Człowieka i zagwarantowana w niej wolność sumienia i wyznania, a także art. 14 konstytucji, który gwarantuje „pełną wolność sumienia i wyznania“. Konstytucjonaliści nie zgodzili się z tym twierdzeniem.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.