Austriaccy biskupi na dywaniku u Papieża
2009-06-18 00:00:00
Przedstawiciele episkopatu Austrii spotkali się z Papieżem i członkami Kurii Rzymskiej w poniedziałek i we wtorek. Papież Benedykt XVI bynajmniej nie miał zamiaru przepuścić takiej okazji, by „w braterskim dialogu i konstruktywnym duchu” omówić problemy Kościoła w Austrii, które wiążą się z niedawnym skandalem i obecną sytuacją w diecezji Linz.
- Ojciec Święty ponownie wskazał na pilną potrzebę pogłębienia wiary i integralnej wierności Soborowi Watykańskiemu II i posoborowemu Magisterium Kościoła, jak również na odnowienie katechezy w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego – głosi watykańskie oświadczenie.
Do czego odnoszą się te słowa? Watykańska informacja stwierdza bardzo ogólnie, że w Austrii toczone są dyskusje „nad duszpasterskimi i doktrynalnymi pytaniami” dotyczącymi kleru, świeckich oraz głównych seminariów i wydziałów teologicznych diecezji Linz i innych austriackich diecezji.
W praktyce oznacza to powszechne braki w edukacji religijnej wiernych oraz nieprzestrzeganie ślubów celibatu przez część duchowieństwa. - W tutejszym Kościele bardzo silne są wpływy świeckich. Dla przykładu chcą oni głosić kazania – mówi portalowi Fronda.pl ks. Marek Machudera polski kapucyn od 15 lat mieszkający w Wiedniu. - Świeccy domagają się święceń kapłańskich dla mężczyzn, którzy „sprawdzili się” w małżeństwie, a był także przypadek, że mężczyzna „odprawiał” Mszę św. - mówi zakonnik.
Wpływy świeckich, zwłaszcza liberalnych grup katolickich, uaktywniły się zwłaszcza w diecezji Linz, gdy w styczniu Papież wyznaczył na biskupa pomocniczego diecezji konserwatywnego ks. Gerharda Marie Wagnera. Naciski tych grup doprowadziły do zrzeczenia się urzędu przez ks. Wagnera zanim doszło do święceń biskupich.
Inną kwestią, z którą boryka się austriacki Kościół, jest sprawa przestrzegania celibatu przez tamtejsze duchowieństwo. Na początku roku biskup Linzu zwolnił z funkcji dziekana ks. Josefa Friedla, który publicznie przyznawał się do życia ze swoją gospodynią.
Biskup Wiednia Christoph Schönborn w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał po spotkaniu, że Papież przypomniał o znaczeniu celibatu w posłudze kapłańskiej. - W dłuższej perspektywie dotyczy to pytania, czy wierzymy w Boga i w fakt, że ważne i znaczące jest by na Nim oprzeć swoje życie - cytował słowa Papieża kard. Schönborn.
Nie jest to jednak wyłącznie kwestia łamania ślubów przez księży. Badania Gallupa przeprowadzone dla austriackiego dziennika "Österreich" wykazały, że 87 proc. tamtejszych katolików uważa, że księża powinni mieć żony, co pokazuje jak "postępowy" klimat panuje wśród tamtejszych katolików.
Oprócz braków w znajomości Katechizmu, do takiego stanu rzeczy przyczyniły się nadużycia w zaprowadzaniu posoborowych reform w parafiach. Niebezpieczne nadużywanie przez proboszczów zbiorowego rozgrzeszania doprowadziło do praktycznego zaniku sakramentu spowiedzi i ogólnego spadku świadomości religijnej wśród wiernych.
W spotkaniu z Benedyktem XVI uczestniczyli: kardynał abp Wiednia Christoph Schönborn, przewodniczący konferencji episkopatu abp Salzburga Alois Kothgasser, bp diecezji Graz-Seckau Egon Kapellari oraz z diecezji Linz bp Ludwig Schwarz. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyli szefowie najważniejszych watykańskich jednostek: prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. William Levada, oraz prefekci Kongregacji Biskupów, Edukacji Katolickiej, oraz Pontyfikalnej Rady ds. Świeckich.
Źródło: Fronda.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.