Austriaccy biskupi na dywaniku u Papieża
2009-06-18 00:00:00

Przedstawiciele episkopatu Austrii spotkali się z Papieżem i członkami Kurii Rzymskiej w poniedziałek i we wtorek. Papież Benedykt XVI bynajmniej nie miał zamiaru przepuścić takiej okazji, by „w braterskim dialogu i konstruktywnym duchu” omówić problemy Kościoła w Austrii, które wiążą się z niedawnym skandalem i obecną sytuacją w diecezji Linz.
- Ojciec Święty ponownie wskazał na pilną potrzebę pogłębienia wiary i integralnej wierności Soborowi Watykańskiemu II i posoborowemu Magisterium Kościoła, jak również na odnowienie katechezy w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego – głosi watykańskie oświadczenie.
Do czego odnoszą się te słowa? Watykańska informacja stwierdza bardzo ogólnie, że w Austrii toczone są dyskusje „nad duszpasterskimi i doktrynalnymi pytaniami” dotyczącymi kleru, świeckich oraz głównych seminariów i wydziałów teologicznych diecezji Linz i innych austriackich diecezji.
W praktyce oznacza to powszechne braki w edukacji religijnej wiernych oraz nieprzestrzeganie ślubów celibatu przez część duchowieństwa. - W tutejszym Kościele bardzo silne są wpływy świeckich. Dla przykładu chcą oni głosić kazania – mówi portalowi Fronda.pl ks. Marek Machudera polski kapucyn od 15 lat mieszkający w Wiedniu. - Świeccy domagają się święceń kapłańskich dla mężczyzn, którzy „sprawdzili się” w małżeństwie, a był także przypadek, że mężczyzna „odprawiał” Mszę św. - mówi zakonnik.
Wpływy świeckich, zwłaszcza liberalnych grup katolickich, uaktywniły się zwłaszcza w diecezji Linz, gdy w styczniu Papież wyznaczył na biskupa pomocniczego diecezji konserwatywnego ks. Gerharda Marie Wagnera. Naciski tych grup doprowadziły do zrzeczenia się urzędu przez ks. Wagnera zanim doszło do święceń biskupich.
Inną kwestią, z którą boryka się austriacki Kościół, jest sprawa przestrzegania celibatu przez tamtejsze duchowieństwo. Na początku roku biskup Linzu zwolnił z funkcji dziekana ks. Josefa Friedla, który publicznie przyznawał się do życia ze swoją gospodynią.
Biskup Wiednia Christoph Schönborn w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał po spotkaniu, że Papież przypomniał o znaczeniu celibatu w posłudze kapłańskiej. - W dłuższej perspektywie dotyczy to pytania, czy wierzymy w Boga i w fakt, że ważne i znaczące jest by na Nim oprzeć swoje życie - cytował słowa Papieża kard. Schönborn.
Nie jest to jednak wyłącznie kwestia łamania ślubów przez księży. Badania Gallupa przeprowadzone dla austriackiego dziennika "Österreich" wykazały, że 87 proc. tamtejszych katolików uważa, że księża powinni mieć żony, co pokazuje jak "postępowy" klimat panuje wśród tamtejszych katolików.
Oprócz braków w znajomości Katechizmu, do takiego stanu rzeczy przyczyniły się nadużycia w zaprowadzaniu posoborowych reform w parafiach. Niebezpieczne nadużywanie przez proboszczów zbiorowego rozgrzeszania doprowadziło do praktycznego zaniku sakramentu spowiedzi i ogólnego spadku świadomości religijnej wśród wiernych.
W spotkaniu z Benedyktem XVI uczestniczyli: kardynał abp Wiednia Christoph Schönborn, przewodniczący konferencji episkopatu abp Salzburga Alois Kothgasser, bp diecezji Graz-Seckau Egon Kapellari oraz z diecezji Linz bp Ludwig Schwarz. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyli szefowie najważniejszych watykańskich jednostek: prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. William Levada, oraz prefekci Kongregacji Biskupów, Edukacji Katolickiej, oraz Pontyfikalnej Rady ds. Świeckich.
Źródło: Fronda.pl
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...