Bangladesz: islamiści prześladują rodzinę nawróconego na chrześcijaństwo

2009-08-06 00:00:00

Rodzina Raszidula Amina Khandakera z Bangladeszu, który podczas pobytu w Australii przeszedł na katolicyzm, żyje obecnie w warunkach społecznej izolacji. Spotyka się także z pogróżkami ze strony miejscowych islamistów. Dom ojca nowego chrześcijanina Ruhula został zniszczony przez ekstremistów.

Raszidul A. Khandaker, po ukończeniu studiów w swym rodzinnym kraju wyjechał do Australii, aby rozszerzyć działalność handlową swego ojca Ruhula. W nowym kraju poznał chrześcijaństwo, które stało się dla niego duchową inspiracją. Przeszedł więc odpowiednie przeszkolenie i 26 lipca ub.r. przyjął chrzest z rąk ks. Dominica Ceresolego, proboszcza kościoła św. Teresy na terenie archidiecezji Sydney.

Gdy wiadomość o nawróceniu się Raszidula dotarła do jego stron rodzinnych, miejscowi imamowie i inni islamscy przywódcy religijni rozpoczęli kampanię marginalizowania i zastraszania całej rodziny. Chociaż pozostała ona muzułmańska, ma zakaz wstępu do meczetu. Sam Raszidul i jego rodzina muszą pozostawać w domu i nikt nie może ich odwiedzać.

1 sierpnia rano Ruhul otrzymał list od skrajnej grupy islamskiej „Allahr Dal” (Grupa Allaha), zdelegalizowanej ze względu na stosowanie przez nią przemocy. W liście tym oskarżono go, że jest „narzędziem” chrześcijan, mającym za zadanie zniszczenie islamu i nakazano mu złożenie „w ofierze” syna Raszidula, gdyż wskutek nawrócenia skalał on całą wspólnotę islamską. List kończy się pogróżką, że „nie zawahamy się pójść na policję”, aby złożyć doniesienie.

Inna miejscowa chrześcijanka Annie Halder w rozmowie z AsiaNews zwróciła uwagę, że nie wolno lekceważyć tego rodzaju gróźb. Organizacji Allahr Dal zarzuca się, że utrzymuje ścisłe więzi z ekstremistami muzułmańskimi w Pakistanie i Afganistanie. Według Halder, „życie chrześcijan nawróconych z islamu jest w Bangladeszu bardzo zagrożone”. - Widzieliśmy zabójstwa konwertytów a władze nie umiały ich ochronić – powiedziała rozmówczyni agencji.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.