Bangladesz: katolicy pod muzułmańską presją

2009-08-31 00:00:00

Katoliczki z wioski Dewtola w Bangladeszu nie mogą chodzić na Msze św. do kościoła ze względu na powtarzające się pogróżki ze strony miejscowych muzułmanów. Od kilku tygodni narasta napięcie między obu wspólnotami religijnymi wokół parafii św. Franciszka Ksawerego w miejscowości Golla w dystrykcie Nawabgondż.

Przywódca tamtejszych katolików Michael Gomes powiedział watykańskiej agencji misyjnej AsiaNews, że „najbardziej zagrożone są kobiety i dzieci, które są w gruncie rzeczy bezbronne, gdyż większość mężczyzn z tych okolic wyemigrowała w poszukiwaniu pracy do Europy lub do stolicy – Dhaki”.

Przyczyną obecnych napięć są dyskusje na temat handlu w miasteczku, w którym większość banków skupiona jest w rękach niektórych spośród ponad 3,7 tys. mieszkających tam chrześcijan. Kupcy islamscy chcieliby się ich pozbyć i wielokrotnie próbowali ich wypędzić – przy użyciu siły.

Już w 2006 z tego samego powodu prawie 200-osobowy tłum zaatakował miejscowych katolików, gdy udawali się na Msze i zniszczył niektóre z prowadzonych przez nich banków. – Obecnie powrócił tamten klimat sprzed trzech lat i żyjemy w sytuacji głębokiego zagrożenia – oświadczył Gomes. Dodał, że chociaż powiadomiono o wszystkim miejscowe władze, nic się nie zmieniło.

Sytuację komplikują jeszcze interesy polityczne. Zdaniem rozmówcy włoskiej agencji, „miejscowy przywódca związkowy jest związany z muzułmanami i twierdzi, że handel nie może być wyłączną własnością chrześcijan”.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.