Bangladesz: katolicy pod muzułmańską presją

2009-08-31 00:00:00

Katoliczki z wioski Dewtola w Bangladeszu nie mogą chodzić na Msze św. do kościoła ze względu na powtarzające się pogróżki ze strony miejscowych muzułmanów. Od kilku tygodni narasta napięcie między obu wspólnotami religijnymi wokół parafii św. Franciszka Ksawerego w miejscowości Golla w dystrykcie Nawabgondż.

Przywódca tamtejszych katolików Michael Gomes powiedział watykańskiej agencji misyjnej AsiaNews, że „najbardziej zagrożone są kobiety i dzieci, które są w gruncie rzeczy bezbronne, gdyż większość mężczyzn z tych okolic wyemigrowała w poszukiwaniu pracy do Europy lub do stolicy – Dhaki”.

Przyczyną obecnych napięć są dyskusje na temat handlu w miasteczku, w którym większość banków skupiona jest w rękach niektórych spośród ponad 3,7 tys. mieszkających tam chrześcijan. Kupcy islamscy chcieliby się ich pozbyć i wielokrotnie próbowali ich wypędzić – przy użyciu siły.

Już w 2006 z tego samego powodu prawie 200-osobowy tłum zaatakował miejscowych katolików, gdy udawali się na Msze i zniszczył niektóre z prowadzonych przez nich banków. – Obecnie powrócił tamten klimat sprzed trzech lat i żyjemy w sytuacji głębokiego zagrożenia – oświadczył Gomes. Dodał, że chociaż powiadomiono o wszystkim miejscowe władze, nic się nie zmieniło.

Sytuację komplikują jeszcze interesy polityczne. Zdaniem rozmówcy włoskiej agencji, „miejscowy przywódca związkowy jest związany z muzułmanami i twierdzi, że handel nie może być wyłączną własnością chrześcijan”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.