W czwartkowe popołudnie 30 czerwca rozpoczęło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Tego dnia odbyły się wystąpienia poszczególnych przedstawicieli oraz przeprowadzono serię pytań do wnioskodawców.
W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej głos zabrał Mariusz Dzierżawski. W swoim sejmowym wystąpieniu przytoczył genezę sporów o życie osób nienarodzonych na przestrzeni ostatnich 22 lat. Mówił o próbach całkowitego zalegalizowania aborcji, które były bliskie realizacji w 1996 r., na mocy przyjętej przez Sejm, ale zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy. Przypomniał także o naciskach, jakie wywierano przez lata na zwolenników prawnej ochrony życia:
-
Pamiętamy dobrze klimat tamtych czasów – inicjatorzy projektu ustawy brutalnie atakowani przez ukształtowane w czasach komunistycznych media, ale także przez solidarnościową „Gazetę Wyborczą”, Jan Paweł II, który przypominał nam o dekalogu, w odwecie był obrażany przez media, kłamstwa o aborcji kolportowane w milionowych nakładach. A jednak ludzie służący prawdzie nie ulękli się propagandy śmierci - mówił Dzierżawski.
W dalszej części dyskusji prezentowano stanowiska wobec projektu poszczególnych klubów parlamentarnych oraz niektórych posłów. Uznanie i poparcie dla zmian wyrazili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także klubu Polska Jest Najważniejsza. Zapowiedzieli również głosowanie za przesłaniem projektu do Komisji Nadzwyczajnej i zakończeniem prac nad ustawą najpóźniej do września 2011 r. Za odrzuceniem prawnej ochrony życia nienarodzonych opowiedział się klub SLD. Platforma Obywatelska de facto nie zajęła stanowiska w sprawie, głosząc jednak ustami posłanki Janiny Okrągły poparcie dla obowiązujących przepisów jako... "wystarczających i dostatecznie regulujących tę ważną dla życia człowieka dziedzinę".
Głosowania nad zgłoszonymi wnioskami zaplanowane są na piątek 1 lipca.
Źródło:
prawodonarodzin.pl