Batalia o życie, czyli pierwsze czytanie projektu

2011-07-01 00:00:00
Batalia o życie, czyli pierwsze czytanie projektu

W czwartkowe popołudnie 30 czerwca rozpoczęło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Tego dnia odbyły się wystąpienia poszczególnych przedstawicieli oraz przeprowadzono serię pytań do wnioskodawców. 

W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej głos zabrał Mariusz Dzierżawski. W swoim sejmowym wystąpieniu przytoczył genezę sporów o życie osób nienarodzonych na przestrzeni ostatnich 22 lat. Mówił o próbach całkowitego zalegalizowania aborcji, które były bliskie realizacji w 1996 r., na mocy przyjętej przez Sejm, ale zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy. Przypomniał także o naciskach, jakie wywierano przez lata na zwolenników prawnej ochrony życia:
- Pamiętamy dobrze klimat tamtych czasów – inicjatorzy projektu ustawy brutalnie atakowani przez ukształtowane w czasach komunistycznych media, ale także przez solidarnościową „Gazetę Wyborczą”, Jan Paweł II, który przypominał nam o dekalogu, w odwecie był obrażany przez media, kłamstwa o aborcji kolportowane w milionowych nakładach. A jednak ludzie służący prawdzie nie ulękli się propagandy śmierci - mówił Dzierżawski. 

W dalszej części dyskusji prezentowano stanowiska wobec projektu poszczególnych klubów parlamentarnych oraz niektórych posłów. Uznanie i poparcie dla zmian wyrazili przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także klubu Polska Jest Najważniejsza. Zapowiedzieli również głosowanie za przesłaniem projektu do Komisji Nadzwyczajnej i zakończeniem prac nad ustawą najpóźniej do września 2011 r. Za odrzuceniem prawnej ochrony życia nienarodzonych opowiedział się klub SLD. Platforma Obywatelska de facto nie zajęła stanowiska w sprawie, głosząc jednak ustami posłanki Janiny Okrągły poparcie dla obowiązujących przepisów jako... "wystarczających i dostatecznie regulujących tę ważną dla życia człowieka dziedzinę". 

Głosowania nad zgłoszonymi wnioskami zaplanowane są na piątek 1 lipca.

Źródło: prawodonarodzin.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.