Bawaria: krzyż pozostanie w klasie
2008-08-18 00:00:00
Sąd administracyjny w Augsburgu odrzucił skargę nauczyciela jednej z bawarskich szkół, który oświadczył, że jest ateistą i w związku z tym zażądał zdjęcia krzyża w klasie, w której uczy.
W uzasadnieniu sąd oświadczył, że wprawdzie nauczyciel ma prawo do wolności sumienia, jednak jako osoba dorosła, w przeciwieństwie do nieletnich uczniów, ma już bardziej utrwaloną osobowość. Dlatego też powinien respektować fakt, że znaczenie krzyża w szkole zagwarantowane jest mocą prawa.
Z decyzji sądu jest zadowolona minister sprawiedliwości, Beate Merk. Pani minister powiedziała dziennikarzom, że bardzo ją cieszy przestrzeganie przepisów prawnych, również i tego o krzyżu w szkole. Chodzi bowiem o wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Krzyż jest symbolem zachodnich wartości chrześcijańskich i kulturowych, przypomniała min. Merk dodając, że nauczyciel musi podporządkować temu swoje osobiste gusta. W kwestii pełnego poszanowania wolności sumienia i wyznania każdego człowieka, społeczeństwo nie może „poluzować” podtrzymującego go gorsetu wartości, preferując w zamian obojętność.
„Krzyże będą wisiały w klasach szkolnych Bawarii także w przyszłości”, zapewnił minister ds. wyznań Siegfried Schneider. Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z konstytucją Bawarii „oddawane czci Bogu” należy do najważniejszych celów wychowawczych.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.