Bawaria: krzyż pozostanie w klasie
2008-08-18 00:00:00
Sąd administracyjny w Augsburgu odrzucił skargę nauczyciela jednej z bawarskich szkół, który oświadczył, że jest ateistą i w związku z tym zażądał zdjęcia krzyża w klasie, w której uczy.
W uzasadnieniu sąd oświadczył, że wprawdzie nauczyciel ma prawo do wolności sumienia, jednak jako osoba dorosła, w przeciwieństwie do nieletnich uczniów, ma już bardziej utrwaloną osobowość. Dlatego też powinien respektować fakt, że znaczenie krzyża w szkole zagwarantowane jest mocą prawa.
Z decyzji sądu jest zadowolona minister sprawiedliwości, Beate Merk. Pani minister powiedziała dziennikarzom, że bardzo ją cieszy przestrzeganie przepisów prawnych, również i tego o krzyżu w szkole. Chodzi bowiem o wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Krzyż jest symbolem zachodnich wartości chrześcijańskich i kulturowych, przypomniała min. Merk dodając, że nauczyciel musi podporządkować temu swoje osobiste gusta. W kwestii pełnego poszanowania wolności sumienia i wyznania każdego człowieka, społeczeństwo nie może „poluzować” podtrzymującego go gorsetu wartości, preferując w zamian obojętność.
„Krzyże będą wisiały w klasach szkolnych Bawarii także w przyszłości”, zapewnił minister ds. wyznań Siegfried Schneider. Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z konstytucją Bawarii „oddawane czci Bogu” należy do najważniejszych celów wychowawczych.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.