BBC: zwrot kościoła w Tarsie chrześcijanom ”nie wchodzi w grę”
2008-11-03 00:00:00
Rząd Turcji nie odda chrześcijanom kościoła św. Pawła w Tarsie. Jak poinformowała rozgłośnia BBC, zwrot kościoła w miejscu narodzenia Apostoła Narodów „nie wchodzi w grę”. Kościół św. Pawła, obecnie przeznaczony na muzeum, jest ostatnią świątynią chrześcijańską w mieście. Za zgodą władz, w Roku św. Pawła chrześcijanie mogą tam modlić się i odprawiać nabożeństwa.
Do 1922 r. Tars był jednym z najważniejszych miast w Cylicji, zamieszkanych głównie przez chrześcijan. Tuż przed wybuchem I wojny światowej w 1914 r., wśród 20 tys. mieszkańców połowę stanowili chrześcijanie, a połowę muzułmanie. Wśród chrześcijan byli zarówno wierni prawosławni, jak i członkowie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Po I wojnie światowej Tars, podobnie jak cała Cylicja, były do początku 1922 r. pod okupacją francuską. Gdy wojska te wycofały się do Syrii, uciekła również ludność chrześcijańska. W latach 20. nowe władze tureckie zajęły w Tarsie wszystkie kościoły ormiańskie (łącznie z katedrą) i obiekty należące do tego Kościoła i przeznaczyły je na inne cele.
Kościół św. Pawła (Tarsuslu Pavlos Kilisesi) pochodzi z XII w. i oczekuje wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Świątynia, która po odebraniu chrześcijanom przez wiele lat służyła jako magazyn wojskowy, po przeprowadzonej przed 10 laty renowacji oficjalnie jest muzeum. Jeśli planowana jest w tym kościele Msza św., wymagana jest pisemna zgoda ministerstwa ds. religii.
„Do świątyni, czy jak kto woli – muzeum, możemy wnieść krzyż, ale po nabożeństwie musimy go zabrać” – ubolewał w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji bp Luigi Padovese. Hierarcha powiedział, że dotychczas wierni, którzy przychodzili na Msze św. musieli kupować bilety wstępu, tak jak wszyscy zwiedzający muzeum. Na czas trwania Roku św. Pawła władze zezwoliły na nabożeństwa oraz zniosły obowiązek kupowania biletów wstępu.
Biskupi katoliccy Turcji ciągle mają nadzieję na zwrot kościoła św. Pawła lub zastępczą działkę, na której będzie można wybudować świątynię i centrum pielgrzymkowe. Ideę powstania centrum wspiera metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner. W lutym br. niemiecki hierarcha napisał list do premiera Turcji w tej sprawie. W liście tym niemiecki hierarcha zwrócił uwagę, że z okazji Roku św. Pawła do miejsc jego działalności, a zwłaszcza do jego rodzinnego Tarsu, przyjedzie wielu pielgrzymów. W październiku Tars odwiedziła delegacja biskupów niemieckich z kard. Meisnerem na czele.
Spośród licznych starych kościołów w Tarsie do dziś zachował się także Eski Cami, świątynia pochodząca z IX w., która w XV w. została przekształcona na meczet.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.