BBC: zwrot kościoła w Tarsie chrześcijanom ”nie wchodzi w grę”
2008-11-03 00:00:00

Rząd Turcji nie odda chrześcijanom kościoła św. Pawła w Tarsie. Jak poinformowała rozgłośnia BBC, zwrot kościoła w miejscu narodzenia Apostoła Narodów „nie wchodzi w grę”. Kościół św. Pawła, obecnie przeznaczony na muzeum, jest ostatnią świątynią chrześcijańską w mieście. Za zgodą władz, w Roku św. Pawła chrześcijanie mogą tam modlić się i odprawiać nabożeństwa.
Do 1922 r. Tars był jednym z najważniejszych miast w Cylicji, zamieszkanych głównie przez chrześcijan. Tuż przed wybuchem I wojny światowej w 1914 r., wśród 20 tys. mieszkańców połowę stanowili chrześcijanie, a połowę muzułmanie. Wśród chrześcijan byli zarówno wierni prawosławni, jak i członkowie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Po I wojnie światowej Tars, podobnie jak cała Cylicja, były do początku 1922 r. pod okupacją francuską. Gdy wojska te wycofały się do Syrii, uciekła również ludność chrześcijańska. W latach 20. nowe władze tureckie zajęły w Tarsie wszystkie kościoły ormiańskie (łącznie z katedrą) i obiekty należące do tego Kościoła i przeznaczyły je na inne cele.
Kościół św. Pawła (Tarsuslu Pavlos Kilisesi) pochodzi z XII w. i oczekuje wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Świątynia, która po odebraniu chrześcijanom przez wiele lat służyła jako magazyn wojskowy, po przeprowadzonej przed 10 laty renowacji oficjalnie jest muzeum. Jeśli planowana jest w tym kościele Msza św., wymagana jest pisemna zgoda ministerstwa ds. religii.
„Do świątyni, czy jak kto woli – muzeum, możemy wnieść krzyż, ale po nabożeństwie musimy go zabrać” – ubolewał w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji bp Luigi Padovese. Hierarcha powiedział, że dotychczas wierni, którzy przychodzili na Msze św. musieli kupować bilety wstępu, tak jak wszyscy zwiedzający muzeum. Na czas trwania Roku św. Pawła władze zezwoliły na nabożeństwa oraz zniosły obowiązek kupowania biletów wstępu.
Biskupi katoliccy Turcji ciągle mają nadzieję na zwrot kościoła św. Pawła lub zastępczą działkę, na której będzie można wybudować świątynię i centrum pielgrzymkowe. Ideę powstania centrum wspiera metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner. W lutym br. niemiecki hierarcha napisał list do premiera Turcji w tej sprawie. W liście tym niemiecki hierarcha zwrócił uwagę, że z okazji Roku św. Pawła do miejsc jego działalności, a zwłaszcza do jego rodzinnego Tarsu, przyjedzie wielu pielgrzymów. W październiku Tars odwiedziła delegacja biskupów niemieckich z kard. Meisnerem na czele.
Spośród licznych starych kościołów w Tarsie do dziś zachował się także Eski Cami, świątynia pochodząca z IX w., która w XV w. została przekształcona na meczet.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.