BBC: zwrot kościoła w Tarsie chrześcijanom ”nie wchodzi w grę”
2008-11-03 00:00:00

Rząd Turcji nie odda chrześcijanom kościoła św. Pawła w Tarsie. Jak poinformowała rozgłośnia BBC, zwrot kościoła w miejscu narodzenia Apostoła Narodów „nie wchodzi w grę”. Kościół św. Pawła, obecnie przeznaczony na muzeum, jest ostatnią świątynią chrześcijańską w mieście. Za zgodą władz, w Roku św. Pawła chrześcijanie mogą tam modlić się i odprawiać nabożeństwa.
Do 1922 r. Tars był jednym z najważniejszych miast w Cylicji, zamieszkanych głównie przez chrześcijan. Tuż przed wybuchem I wojny światowej w 1914 r., wśród 20 tys. mieszkańców połowę stanowili chrześcijanie, a połowę muzułmanie. Wśród chrześcijan byli zarówno wierni prawosławni, jak i członkowie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Po I wojnie światowej Tars, podobnie jak cała Cylicja, były do początku 1922 r. pod okupacją francuską. Gdy wojska te wycofały się do Syrii, uciekła również ludność chrześcijańska. W latach 20. nowe władze tureckie zajęły w Tarsie wszystkie kościoły ormiańskie (łącznie z katedrą) i obiekty należące do tego Kościoła i przeznaczyły je na inne cele.
Kościół św. Pawła (Tarsuslu Pavlos Kilisesi) pochodzi z XII w. i oczekuje wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Świątynia, która po odebraniu chrześcijanom przez wiele lat służyła jako magazyn wojskowy, po przeprowadzonej przed 10 laty renowacji oficjalnie jest muzeum. Jeśli planowana jest w tym kościele Msza św., wymagana jest pisemna zgoda ministerstwa ds. religii.
„Do świątyni, czy jak kto woli – muzeum, możemy wnieść krzyż, ale po nabożeństwie musimy go zabrać” – ubolewał w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji bp Luigi Padovese. Hierarcha powiedział, że dotychczas wierni, którzy przychodzili na Msze św. musieli kupować bilety wstępu, tak jak wszyscy zwiedzający muzeum. Na czas trwania Roku św. Pawła władze zezwoliły na nabożeństwa oraz zniosły obowiązek kupowania biletów wstępu.
Biskupi katoliccy Turcji ciągle mają nadzieję na zwrot kościoła św. Pawła lub zastępczą działkę, na której będzie można wybudować świątynię i centrum pielgrzymkowe. Ideę powstania centrum wspiera metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner. W lutym br. niemiecki hierarcha napisał list do premiera Turcji w tej sprawie. W liście tym niemiecki hierarcha zwrócił uwagę, że z okazji Roku św. Pawła do miejsc jego działalności, a zwłaszcza do jego rodzinnego Tarsu, przyjedzie wielu pielgrzymów. W październiku Tars odwiedziła delegacja biskupów niemieckich z kard. Meisnerem na czele.
Spośród licznych starych kościołów w Tarsie do dziś zachował się także Eski Cami, świątynia pochodząca z IX w., która w XV w. została przekształcona na meczet.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.