Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że jego partia złoży w Sejmie projekt ustawy przywracający rodzicom wybór, czy posłać sześciolatka do szkoły. Według obecnego prawa sześciolatki miałyby obowiązkowo pójść do szkół we wrześniu 2012 roku.
- Chodzi o to, by zachować pewien element wyboru dla rodziców, chcemy by sami decydowali, czy poślą sześcioletnie dziecko do szkoły, czy zrobią to dopiero, gdy będzie miało siedem lat – mówił na wczorajszej konferencji Waldemar Pawlak, szef PSL. Stwierdził, że warto odwołać się do rozwiązań, które opierają się o swobodę wyboru.
Według „Rzeczpospolitej” Ludowcy jeszcze w styczniu mogą złożyć w Sejmie projekt, który będzie dawał rodzicom prawo złożenia wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego o rok. Propozycja nie była konsultowana z koalicjantem, Platformą Obywatelską.
Sześciolatki miały po raz pierwszy obowiązkowo pójść do szkół we wrześniu 2012 roku. Tuż przed wyborami parlamentarnymi, ówczesna minister edukacji Katarzyna Hall stwierdziła, że z powodu nieprzygotowania samorządów trzeba będzie reformę odroczyć. W tej chwili resort edukacji pracuje nad projektem, który zakłada przesunięcie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków na 1 września 2014 r.
Źródło: „Rzeczpospolita”