Belgia: kontrowersje wokół eutanazji

2008-04-03 00:00:00

Belgijscy politycy chcą rozszerzenia prawa do eutanazji na nieletnich i osoby w stanie demencji. Jednak wiele szpitali odmawia robienia śmiertelnych zastrzyków – informuje „Rzeczpospolita”.

Ułatwień w dostępie do eutanazji domagają się liberałowie współtworzący koalicję rządzącą. Dyskusja w Belgii rozgorzała po tym, gdy cierpiący na chorobę Alzheimera znany pisarz i poeta Hugo Claus poprosił o śmiertelny zastrzyk. Zmarł 19 marca.

Według opublikowanych przez flamandzki dziennik „De Morgen“, wyników raportu sporządzonego przez ekspertkę z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, w Belgii, gdzie eutanazja jest całkowicie legalna, szpitale bronią się przed aplikowaniem śmiertelnych zastrzyków.

Badanie pokazuje, że aż 42 procent szpitali, z czego większość to instytucje katolickie, zdecydowanie odmawia dokonywania zabiegów eutanazji na pacjentach w sytuacji podobnej do tej, w jakiej znajdował się Hugo Claus: choroby ciężkiej, nieodwracalnej, ale nie prowadzącej do śmierci. Nawet jeśli pacjent spełnia wymogi prawne do poddania się zabiegowi eutanazji – czytamy w „Rz”.

Tylko 15 procent szpitali zgadza się na zabiegi, pozostałe placówki nie mają pisanych zasad w tej dziedzinie. Nieco łatwiej jest o eutanazję w przypadkach chorób ciężkich i śmiertelnych. Ale i wtedy pozytywne nastawienie ma do nich jedynie 25 procent szpitali. Pozostałe żądają spełnienia dodatkowych warunków, np. zasięgnięcia opinii specjalnych komisji.

Badanie dotyczy tylko szpitali we Flandrii, w której mieszka 60 procent Belgów. Ale to właśnie w tym regionie wykonuje się większość śmiertelnych zastrzyków. Walonowie z francuskojęzycznej części kraju z prośbą o eutanazję występują znacznie rzadziej.

W sumie w 2007 roku zarejestrowano w Belgii 495 przypadków eutanazji. Takie „zabiegi” są tu legalne już od 2002 roku – podaje „Rz”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.