Belgia: w niedzielę I Marsz dla Życia

2010-03-25 00:00:00

W dwudziestą rocznicę zalegalizowania aborcji w Belgii, w niedzielę 28 marca, odbędzie się pierwszy w tym kraju Marsz dla Życia. Obrońcy życia wyruszą z Placu Królewskiego w Brukseli. Swój udział w Marszu zapowiedzieli przedstawiciele obrońców życia z Ukrainy, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii, Hiszpanii i Włoch. Organizatorzy zapewniają, że demonstracja będzie „pokojowa, spokojna, apolityczna i pluralistyczna”.

Simon de Keukelaere, jeden z organizatorów Marszu, student Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie, jak się wyraził dla portalu LifeSiteNews.com. ma nadzieję, że „Marsz przyczyni się do zmiany stanowiska młodych ludzi wobec kwestii uśmiercania dzieci poczętych w Belgii, zwłaszcza że jego inicjatorami oraz organizatorami są właśnie młodzi ludzie”.

Jego zdaniem obserwuje się w Belgii pewną zmianę na korzyść, po odejściu na emeryturę liberalnego arcybiskupa Brukseli kard. Daneelsa. Jego następca Andre-Joseph Leonard, który objął stanowisko 18 stycznia tego roku, z wielkim entuzjazmem przyjął inicjatywę zorganizowania Marszu i zapowiedział w nim swój udział. Zdaniem Keuukelaere’a zmieniła się także na korzyść postawa innych hierarchów.

Obecnie kwestia aborcji jest przez starsze pokolenie Belgów ignorowana, natomiast dla młodego pokolenia aborcja staje się poważnym problemem.

Według raportu komisji prawnej w 2007 r. w Belgii dokonano 18 033 aborcje. Dzieci były uśmiercane z powodu niepewnej sytuacji społecznej i ekonomicznej oraz presji kulturowej. Jak napisali autorzy raportu: „Gdyby (kobiety) miały możliwość, to donosiłyby swoje dzieci do końca ciąży”.

Marsze dla Życia w Europie zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Przyciągają one młodych ludzi oraz przedstawicieli grup religijnych. Ostatnio na Marszu w Paryżu, który odbył się w styczniu było obecnych wielu młodych, duchownych i hierarchów. W sumie wzięło w nim udział ponad 20 tys. osób.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.