Belgia: w niedzielę I Marsz dla Życia

2010-03-25 00:00:00

W dwudziestą rocznicę zalegalizowania aborcji w Belgii, w niedzielę 28 marca, odbędzie się pierwszy w tym kraju Marsz dla Życia. Obrońcy życia wyruszą z Placu Królewskiego w Brukseli. Swój udział w Marszu zapowiedzieli przedstawiciele obrońców życia z Ukrainy, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii, Hiszpanii i Włoch. Organizatorzy zapewniają, że demonstracja będzie „pokojowa, spokojna, apolityczna i pluralistyczna”.

Simon de Keukelaere, jeden z organizatorów Marszu, student Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie, jak się wyraził dla portalu LifeSiteNews.com. ma nadzieję, że „Marsz przyczyni się do zmiany stanowiska młodych ludzi wobec kwestii uśmiercania dzieci poczętych w Belgii, zwłaszcza że jego inicjatorami oraz organizatorami są właśnie młodzi ludzie”.

Jego zdaniem obserwuje się w Belgii pewną zmianę na korzyść, po odejściu na emeryturę liberalnego arcybiskupa Brukseli kard. Daneelsa. Jego następca Andre-Joseph Leonard, który objął stanowisko 18 stycznia tego roku, z wielkim entuzjazmem przyjął inicjatywę zorganizowania Marszu i zapowiedział w nim swój udział. Zdaniem Keuukelaere’a zmieniła się także na korzyść postawa innych hierarchów.

Obecnie kwestia aborcji jest przez starsze pokolenie Belgów ignorowana, natomiast dla młodego pokolenia aborcja staje się poważnym problemem.

Według raportu komisji prawnej w 2007 r. w Belgii dokonano 18 033 aborcje. Dzieci były uśmiercane z powodu niepewnej sytuacji społecznej i ekonomicznej oraz presji kulturowej. Jak napisali autorzy raportu: „Gdyby (kobiety) miały możliwość, to donosiłyby swoje dzieci do końca ciąży”.

Marsze dla Życia w Europie zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Przyciągają one młodych ludzi oraz przedstawicieli grup religijnych. Ostatnio na Marszu w Paryżu, który odbył się w styczniu było obecnych wielu młodych, duchownych i hierarchów. W sumie wzięło w nim udział ponad 20 tys. osób.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.