W Belgii pojawił się pomysł, aby kościoły katolickie, które są pozamykane lub świecą pustkami zamienić na meczety. Z propozycją taką wystąpił zastępca burmistrza Antwerpii Philip Heylen. Wezwał on urzędników miasta do „przełamania tabu” na temat niewykorzystywanych świątyń katolickich – donosi brytyjska gazeta „The Daily Telegraph”.
– To wyłaniający się problem, nad którym dyskusja w tej chwili nie jest jeszcze możliwa – stwierdził zastępca burmistrza. – Kościoły były budowane jako miejsca kultu i dlatego nie powinny być zamieniane na centra handlowe. Mamy pozytywne sygnały od członków wspólnoty muzułmańskiej, która jest otwarta na pomysł konwersji – dodał Heylen.
W Antwerpii jest obecnie 36 meczetów, jednak wiele z nich znajduje się w starych budynkach, które są zbyt małe lub brak w nich wyjść awaryjnych. Jednocześnie budowa nowych meczetów jest na etapie planowania.
Jak pisze korespondent gazety z Brukseli część muzułmanów obawia się, że projekt może doprowadzić do zwiększenia napięcia na tle etnicznym i religijnym. – Jest to niebezpieczne i doprowadzi jedynie do resentymentu – twierdzi jeden z muzułmanów przeciwny pomysłowi urzędnika. – Lepiej będzie utrzymać te miejsca kultu ściśle odseparowane od siebie – podkreśla.
Większość z 80 kościołów w Antwerpii została wybudowana w połowie XIX wieku. Ksiądz Jan z kościoła Sint-Willibrordus przyznał, że co prawda ławy kościelne są „znacznie bardziej puste niż 50 lat temu”, jednak odrzucił argument, jakoby chrześcijanie z Antwerpii byli na wymarciu.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.