Belgijski kościół będzie zamieniony na bazar
2012-01-02 00:00:00

Kościół p.w. św. Katarzyny w Brukseli ma być zdesakralizowany i zamieniony na bazar warzywno-owocowy, ze względu na „zbyt wysokie koszty jego utrzymania”. Podobny los może spotkać 30 innych świątyń w stolicy Belgii.
W samym sercu stolicy niegdyś katolickiej Belgii, w symbolicznym miejscu wiary, kościół pw. św. Katarzyny zostanie zdesakralizowany i przekształcony w lokalne targowisko. Decyzję o zamknięciu świątyni forsował radny brukselski Philippe Close, który przekonywał, że cięcia budżetowe są konieczne, a koszty utrzymania świątyni stają się „już nie do zniesienia". Budynek został niedawno odnowiony dzięki datkom wiernych. Ignorując to, władze chcą zdesakralizować świątynię. Podobny los może spotkać 30 innych brukselskich kościołów.
Teren, na którym znajduje się kościół p.w. św. Katarzyny należy do Gminy Brukselskiej. Urzędnicy miejscy narzekali na zbyt wysokie koszty jego utrzymania w stosunku do stale spadającej liczby wiernych. W związku z tym, począwszy od 31 grudnia 2011 r. świątynia jest nieczynna. Rozpoczęto przygotowania do przekształcenia jej w targowisko.
Początkowo radni chcieli budynek wyburzyć, ale później zaproponowano, by zorganizować w jego wnętrzu bazar warzywno- owocowy, zaś niewielką przestrzeń pozostawić dla wiernych. Mimo protestów katolików przeciwko niereligijnemu przeznaczeniu budynku, lokalna władza konsekwentnie realizuje swój projekt. Na zmiany przystała… archidiecezja w Brukseli, przyznając, że kościół był za duży w porównaniu z liczbą wiernych korzystających z niego.
Zjawisko sprzedawania świątyń, bądź wykorzystywania ich do innych celów niż cele sakralne,jest szeroko rozpowszechnione w Europie Północnej - zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie około 50 tys. miejsc kultu ma problemy z utrzymaniem. Wiele z nich w ostatnim czasie przekształconych zostało w sklepy, bazary lub biura, a nawet mieszkania. Zjawisko to ma również miejsce we Włoszech. W zabytkowych murach przepięknie usytuowanych świątyń urządzane są obecnie popularne lofty lub eleganckie biura.
Portal VaticanInsider podaje, że we Włoszech jest co najmniej 50 świątyń na sprzedaż, w tym m.in. XVIII-wieczny kościół w Asti- Confraternita di San Michele. Niektóre ze sprzedawanych kościołów uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, a tym samym mogą stać się mieszkaniami. Szczególnie poszukiwane przez nabywców są opuszczone kaplice w pobliżu klasztorów i w otoczeniu ogrodów.
W kwietniu 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła swoje oburzenie wobec desakralizacji świątyń i przeznaczania ich na inne cele. - To nie jest tylko kwestia przyzwoitości i dobrego smaku, ale także wrażliwości wobec religii – mówił kardynał Giovanni Battista, emerytowany prefekt Kongregacji Biskupów. Wyjaśnił on, że kościół nawet jeśli został zdesakralizowany, nie powinien w żadnym wypadku być wykorzystywany do celów świeckich i przekształcany na kwatery prywatne, targowiska, czy sklepy.
Jeszcze kilkanaście lat temu Belgia uznawana była za katolickie państwo. Władze tego kraju szanowały chrześcijańskie korzenie narodu. Król Baldwin I Koburg w 1990 r. odmówił podpisania ustawy aborcyjnej.
Źródło: VaticanInsider.com, AS.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.