Belgowie boją się sąsiedztwa holenderskich sklepów z narkotykami
2008-02-25 00:00:00
Siedem belgijskich gmin sąsiadujących z holenderskim Maastricht zdecydowało się na drodze sądowej uniemożliwić przeniesienie na przedmieścia miasta, tuż pod granicę belgijską, części tzw. coffee-shopów sprzedających legalnie miękkie narkotyki – poinformowała „Rzeczpospolita” powołując się na agencję Belgia.
Jak podaje dziennik, władze Maastricht chcą w ten sposób pozbyć się z centrum miasta obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tam na jeden dzień wyłącznie w celu zakupu narkotyków. Przeniesienie sklepów pod granicę i budowa "narkotykowego bulwaru" budzi sprzeciw w Belgii, gdzie handel narkotykami jest zakazany, choć posiadanie małych ilości w praktyce tolerowane.
Szacuje się, że codziennie przyjeżdża tam 3-4 tysięcy obcokrajowców jedynie w celu zakupu narkotyków. 60 procent narkotykowych turystów pochodzi z Belgii, reszta - głównie z Niemiec i Francji.
Belgijskie władze - lokalne i centralne - boją się, że jeśli coffee-shopy staną bliżej granicy, to narkotyki będą jeszcze łatwiej dostępne dla młodych Belgów, a także, że teraz one, zamiast Holendrów, będą borykać się z problemami ze związaną z handlem narkotykami przestępczością – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.