Dwóm tegorocznym wydarzeniom – Dniowi Młodzieży w Sydney i Synodowi Biskupów – Papież poświęcił najwięcej uwagi na bożonarodzeniowej audiencji dla kardynałów i Kurii Rzymskiej – informuje Radio Watykańskie. Benedykt XVI nawiązał też do niebezpieczeństw związanych z używaniem dziś terminu „gender” zamiast mówienia o płci.
Mówiąc o Światowym Dniu Młodzieży, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że nie można go sprowadzać do rangi rockowych festiwali. Wskazał, że w jego centrum nie stoi Papież, ale Chrystus. Nawiązując do tematu Dnia Młodzieży w Australii, Benedykt XVI podjął w przemówieniu do kardynałów rozważanie o Duchu Świętym. Jest to Duch Stworzyciel. Fakt, że natura jest stworzona w sposób inteligentny, co stanowi podstawę jej badań naukowych, to dzieło Ducha Świętego – podaje rozgłośnia watykańska.
Benedykt XVI podkreślił, że Kościół jest też odpowiedzialny za ochronę dzieła stworzenia. Ma przy tym bronić wpisanej w nią prawdy, także etycznej. Musi chronić człowieka, by nie niszczył samego siebie. Papież nawiązał do niebezpieczeństw związanych z używaniem dziś terminu „gender” zamiast mówienia o płci.
– Konieczne jest coś takiego jak ekologia człowieka właściwie rozumiana – powiedział Benedykt XVI. – Nie jest to przestarzałą metafizyką, gdy Kościół mówi o naturze istoty ludzkiej jako mężczyzny i kobiety, domagając się, by ten porządek stworzenia był respektowany. Chodzi tu o wiarę w Stworzyciela i słuchanie języka stworzenia, którego lekceważenie byłoby samozniszczeniem człowieka, a zatem niszczeniem wprost dzieła Bożego. To co często wyraża się i rozumie terminem «gender», kończy się ostatecznie autoemancypacją człowieka od stworzenia i Stwórcy. Człowiek chce tworzyć się sam i zawsze sam wyłącznie dysponować tym, co go dotyczy. Jednak w ten sposób żyje wbrew prawdzie, wbrew Duchowi Stworzycielowi. Puszcze tropikalne zasługują, owszem, byśmy je chronili, ale w bynajmniej nie mniejszym stopniu zasługuje na to człowiek jako stworzenie. Wpisane jest w niego przesłanie, które nie oznacza zaprzeczenia wolności, ale jest jej warunkiem.
Źródło: Radio Watykańskie