Benedykt XVI: przezwyciężenie więzów naturalnych prowadzi do samotności

2008-02-11 00:00:00
Benedykt XVI: przezwyciężenie więzów naturalnych prowadzi do samotności

Przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, przestrzegł Benedykt XVI. Papież przemawiał w niedzielę do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 20. rocznicy listu apostolskiego Jana Pawła II „Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety. Tematem trzydniowego spotkania były słowa: „Kobieta i mężczyzna: człowieczeństwo w swojej pełni”.


Relacja mężczyzny i kobiety, w swej specyfice, wzajemności i komplementarności stanowi bez wątpienia centralny punkt „kwestii antropologicznej, mającej tak decydujące znaczenie we współczesnej kulturze – podkreślił papież. Wskazał, że tej tematyce poświęcono liczne wystąpienia i dokumenty papieskie. Ojciec Święty przypomniał m.in. „List do kobiet” z 1995 roku - oraz list apostolski „Mulieris dignitatem” z 1988 roku oba autorstwa Jana Pawła II.

Papież przestrzegł przed dążeniem mężczyzn lub kobiet do bycia samodzielnymi i całkowicie samowystarczalnymi”, gdyż „grozi im, że zamkną się w swej samorealizacji, która za zdobycz wolności uważa przezwyciężenie wszelkich więzów naturalnych, społecznych czy religijnych, która jednak faktycznie sprowadza ich do nieznośnej samotności”.

Benedykt XVI wezwał do pogłębienia tożsamości kobiecej i męskiej, która „bywa nierzadko przedmiotem stronniczych i ideologicznych refleksji”. Przestrzegł przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, gdyż „uważają je za kulturową nadbudowę”.

Należy koniecznie przypomnieć plan Boga, który stworzył istotę ludzką mężczyzną i kobietą, z pierwotną i komplementarną zarazem jednością i różnicą. Natura ludzka oraz wymiar kulturowy scalają się w rozległym i złożonym procesie, który stanowi formowanie się własnej tożsamości, gdzie oba wymiary, wymiar kobiecy i wymiar męski, korespondują z sobą i uzupełniają się – mówił papież.

Ojciec Święty podkreślił, że Bóg powierza kobiecie i mężczyźnie specyficzne powołanie i misję w Kościele i w świecie, jaką jest rodzina, „wspólnota miłości otwarta na życie” i podstawowa komórka społeczeństwa. – W niej kobieta i mężczyzna, dzięki darowi macierzyństwa i ojcostwa, pełnią razem niezastąpioną rolę w stosunku do życia. Od momentu ich poczęcia dzieci mają prawo liczyć na ojca i na matkę, którzy otaczają ich troską i towarzyszą ich wzrostowi – powiedział Benedykt XVI.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.