Benedykt XVI: przezwyciężenie więzów naturalnych prowadzi do samotności
2008-02-11 00:00:00

Przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, przestrzegł Benedykt XVI. Papież przemawiał w niedzielę do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 20. rocznicy listu apostolskiego Jana Pawła II „Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety. Tematem trzydniowego spotkania były słowa: „Kobieta i mężczyzna: człowieczeństwo w swojej pełni”.
– Relacja mężczyzny i kobiety, w swej specyfice, wzajemności i komplementarności stanowi bez wątpienia centralny punkt „kwestii antropologicznej, mającej tak decydujące znaczenie we współczesnej kulturze – podkreślił papież. Wskazał, że tej tematyce poświęcono liczne wystąpienia i dokumenty papieskie. Ojciec Święty przypomniał m.in. „List do kobiet” z 1995 roku - oraz list apostolski „Mulieris dignitatem” z 1988 roku oba autorstwa Jana Pawła II.
Papież przestrzegł przed dążeniem mężczyzn lub kobiet do bycia samodzielnymi i całkowicie samowystarczalnymi”, gdyż „grozi im, że zamkną się w swej samorealizacji, która za zdobycz wolności uważa przezwyciężenie wszelkich więzów naturalnych, społecznych czy religijnych, która jednak faktycznie sprowadza ich do nieznośnej samotności”.
Benedykt XVI wezwał do pogłębienia tożsamości kobiecej i męskiej, która „bywa nierzadko przedmiotem stronniczych i ideologicznych refleksji”. Przestrzegł przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, gdyż „uważają je za kulturową nadbudowę”.
– Należy koniecznie przypomnieć plan Boga, który stworzył istotę ludzką mężczyzną i kobietą, z pierwotną i komplementarną zarazem jednością i różnicą. Natura ludzka oraz wymiar kulturowy scalają się w rozległym i złożonym procesie, który stanowi formowanie się własnej tożsamości, gdzie oba wymiary, wymiar kobiecy i wymiar męski, korespondują z sobą i uzupełniają się – mówił papież.
Ojciec Święty podkreślił, że Bóg powierza kobiecie i mężczyźnie specyficzne powołanie i misję w Kościele i w świecie, jaką jest rodzina, „wspólnota miłości otwarta na życie” i podstawowa komórka społeczeństwa. – W niej kobieta i mężczyzna, dzięki darowi macierzyństwa i ojcostwa, pełnią razem niezastąpioną rolę w stosunku do życia. Od momentu ich poczęcia dzieci mają prawo liczyć na ojca i na matkę, którzy otaczają ich troską i towarzyszą ich wzrostowi – powiedział Benedykt XVI.
Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.