Benedykt XVI: przezwyciężenie więzów naturalnych prowadzi do samotności
2008-02-11 00:00:00
Przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, przestrzegł Benedykt XVI. Papież przemawiał w niedzielę do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 20. rocznicy listu apostolskiego Jana Pawła II „Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety. Tematem trzydniowego spotkania były słowa: „Kobieta i mężczyzna: człowieczeństwo w swojej pełni”.
– Relacja mężczyzny i kobiety, w swej specyfice, wzajemności i komplementarności stanowi bez wątpienia centralny punkt „kwestii antropologicznej, mającej tak decydujące znaczenie we współczesnej kulturze – podkreślił papież. Wskazał, że tej tematyce poświęcono liczne wystąpienia i dokumenty papieskie. Ojciec Święty przypomniał m.in. „List do kobiet” z 1995 roku - oraz list apostolski „Mulieris dignitatem” z 1988 roku oba autorstwa Jana Pawła II.
Papież przestrzegł przed dążeniem mężczyzn lub kobiet do bycia samodzielnymi i całkowicie samowystarczalnymi”, gdyż „grozi im, że zamkną się w swej samorealizacji, która za zdobycz wolności uważa przezwyciężenie wszelkich więzów naturalnych, społecznych czy religijnych, która jednak faktycznie sprowadza ich do nieznośnej samotności”.
Benedykt XVI wezwał do pogłębienia tożsamości kobiecej i męskiej, która „bywa nierzadko przedmiotem stronniczych i ideologicznych refleksji”. Przestrzegł przed prądami kulturowymi i politycznymi, które „starają się wyeliminować bądź przynajmniej zatrzeć i zamącić różnice seksualne wpisane w naturę ludzką”, gdyż „uważają je za kulturową nadbudowę”.
– Należy koniecznie przypomnieć plan Boga, który stworzył istotę ludzką mężczyzną i kobietą, z pierwotną i komplementarną zarazem jednością i różnicą. Natura ludzka oraz wymiar kulturowy scalają się w rozległym i złożonym procesie, który stanowi formowanie się własnej tożsamości, gdzie oba wymiary, wymiar kobiecy i wymiar męski, korespondują z sobą i uzupełniają się – mówił papież.
Ojciec Święty podkreślił, że Bóg powierza kobiecie i mężczyźnie specyficzne powołanie i misję w Kościele i w świecie, jaką jest rodzina, „wspólnota miłości otwarta na życie” i podstawowa komórka społeczeństwa. – W niej kobieta i mężczyzna, dzięki darowi macierzyństwa i ojcostwa, pełnią razem niezastąpioną rolę w stosunku do życia. Od momentu ich poczęcia dzieci mają prawo liczyć na ojca i na matkę, którzy otaczają ich troską i towarzyszą ich wzrostowi – powiedział Benedykt XVI.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.