Benedykt XVI: służba publiczna winna mieć charakter niemal ”święty”

2011-10-17 00:00:00
Benedykt XVI: służba publiczna winna mieć charakter niemal ”święty”


Sprawowanie funkcji publicznych to sprawa tak wzniosła i znamienita, że jej charakter jest niemal „święty” –przekonywał włoskich urzędników papież Benedykt XVI. Ojciec Święty wyjaśnił, że funkcjonariusze publiczni muszą wykonywać swoje obowiązki z „godnością i żywym poczuciem odpowiedzialności”.

Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch Benedykt XVI przyjął na audiencji w Watykanie włoskich urzędników zwanych prefektami. Są to, zależni od ministerstwa spraw wewnętrznych, przedstawiciele administracji rządowej w prowincjach, będących w Italii odpowiednikiem powiatów.

Podczas audiencji papież nawiązał do unikalnego w skali światowej dziedzictwa kultury chrześcijańskiej oraz do słów Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że jesteśmy wzajemnie zależni od siebie. – Zdając sobie sprawę z faktu, że jak papież Jan Paweł II powiedział, iż zależymy od siebie nawzajem, Kościół pragnie zjednoczyć się z innymi instytucjami i różnymi organizacjami terytorialnymi w celu stworzenia silnej platformy wartości moralnych, w oparciu o które można zbudować współistnienie godne dla człowieka – mówił Benedykt XVI. Ojciec Święty podkreślił, że prefekci we Włoszech są odpowiedzialni za budowanie jedności społecznej i gwarantowanie poszanowania praw obywatelskich.

Papież wyraźnie stwierdził, że urzędnicy państwowi mają pełnić „ofiarną służbę na rzecz obywateli”. To nie ma być bezosobowa i biurokratyczna machineria. – Urzędnicy winni wykonywać swoje obowiązki z wielką roztropnością i poczuciem obowiązku, zawsze mając na względzie dobro wspólne obywateli – zaznaczył. Winni być prawdomówni i szerzyć tzw. cywilizację miłości.

Źródło: CNS, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.