– Sprawowanie funkcji publicznych to sprawa tak wzniosła i znamienita, że jej charakter jest niemal „święty” –przekonywał włoskich urzędników papież Benedykt XVI. Ojciec Święty wyjaśnił, że funkcjonariusze publiczni muszą wykonywać swoje obowiązki z „godnością i żywym poczuciem odpowiedzialności”.
Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch Benedykt XVI przyjął na audiencji w Watykanie włoskich urzędników zwanych prefektami. Są to, zależni od ministerstwa spraw wewnętrznych, przedstawiciele administracji rządowej w prowincjach, będących w Italii odpowiednikiem powiatów.
Podczas audiencji papież nawiązał do unikalnego w skali światowej dziedzictwa kultury chrześcijańskiej oraz do słów Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że jesteśmy wzajemnie zależni od siebie. – Zdając sobie sprawę z faktu, że jak papież Jan Paweł II powiedział, iż zależymy od siebie nawzajem, Kościół pragnie zjednoczyć się z innymi instytucjami i różnymi organizacjami terytorialnymi w celu stworzenia silnej platformy wartości moralnych, w oparciu o które można zbudować współistnienie godne dla człowieka – mówił Benedykt XVI. Ojciec Święty podkreślił, że prefekci we Włoszech są odpowiedzialni za budowanie jedności społecznej i gwarantowanie poszanowania praw obywatelskich.
Papież wyraźnie stwierdził, że urzędnicy państwowi mają pełnić „ofiarną służbę na rzecz obywateli”. To nie ma być bezosobowa i biurokratyczna machineria. – Urzędnicy winni wykonywać swoje obowiązki z wielką roztropnością i poczuciem obowiązku, zawsze mając na względzie dobro wspólne obywateli – zaznaczył. Winni być prawdomówni i szerzyć tzw. cywilizację miłości.
Źródło: CNS, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy