Benedykt XVI: wolność religijna jest najważniejszym prawem człowieka, bo dotyczy relacji z Bogiem
2011-01-11 00:00:00

Podczas tradycyjnego spotkania noworocznego z dyplomatami, które odbyło się 10 stycznia w Watykanie, papież zaapelował do przedstawicieli państw muzułmańskich, by zapewniły większą ochronę praw chrześcijan i innych mniejszości wyznaniowych.
Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił uwagę na nasilające się ataki wobec chrześcijan i ograniczanie ich wolności religijnej na świcie. Potępił zamachy na wyznawców Chrystusa w Egipcie i Nigerii. – Te ataki to kolejny sygnał pilnej potrzeby podjęcia przez państwa tych regionów, pomimo trudności i niebezpieczeństwa, skutecznych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom religijnym – powiedział.
Papież potępił także zamach na gubernatora stanu Pendżab w Pakistanie i wezwał Pakistańczyków do uchylenia ustawy o bluźnierstwach, wykorzystywanej przez ekstremistów muzułmańskich do zastraszania i więzienia chrześcijan. – Szczególny wpływ danej religii w kraju nigdy nie może oznaczać, że obywatele będący wyznawcami innej religii, mogą być przedmiotem dyskryminacji w życiu społecznym – a nawet gorzej – że przemoc wobec nich może być tolerowana – podkreślił Benedykt XVI.
Papież potępił rządy europejskie i innych państw zachodnich za „marginalizację religii”. Mówił, że chociaż państwa te przywiązują dużą wagę do zasad pluralizmu i tolerancji, z drugiej strony istnieje w nich „tendencja do uważania religii – wszystkich religii – za coś bez znaczenia obecnie, a nawet za coś destabilizującego dla współczesnego społeczeństwa i podejmuje się różne środki, aby zapobiec szerzeniu się jej wpływu w społeczeństwie”. – Od chrześcijan wymaga się wykonywania zawodu z pominięciem przekonań moralnych i religijnych, a nawet w sprzeczności z nimi, jak np. wtedy, gdy wprowadzane są ustawy, ograniczające prawo do sprzeciwu sumienia w służbie zdrowia lub w zawodach prawniczych – dodał Ojciec Święty.
Benedykt XVI nie omieszkał skrytykować zakazu odwoływania się do symboli religijnych w czasie świąt pod pretekstem okazania szacunku nie-chrześcijanom i ateistom. – Działając w ten sposób ogranicza się prawo chrześcijan do publicznego wyrażania swojej wiary, a także jest to atak na korzenie kulturowe, który pozbawia ludzi głębokiej tożsamości i podkopuje spójność wielu narodów – stwierdził.
Papież skrytykował próby ograniczania w różnych państwach praw rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w szczególności potępił wymaganie od dzieci obowiązkowego uczestnictwa w zajęciach z wychowania seksualnego.
Ojciec Święty przemawiając do dyplomatów ze 176 państw podkreślił, że „wolność religijna jest pierwszym i najważniejszym prawem człowieka, ponieważ dotyczy relacji człowieka z Bogiem”. Ażeby była pełna „wierzący muszą mieć zapewnione prawo do praktykowania swojej wiary we wszystkich aspektach życia społecznego, podobnie instytucje religijne muszą mieć zapewnione prawo do działania w społeczeństwie” – zauważył Ojciec Święty.
Źródło CNA, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.