Benedykt XVI: wolność religijna jest najważniejszym prawem człowieka, bo dotyczy relacji z Bogiem

2011-01-11 00:00:00
Benedykt XVI: wolność religijna jest najważniejszym prawem człowieka, bo dotyczy relacji z Bogiem

Podczas tradycyjnego spotkania noworocznego z dyplomatami, które odbyło się 10 stycznia w Watykanie, papież zaapelował do przedstawicieli państw muzułmańskich, by zapewniły większą ochronę praw chrześcijan i innych mniejszości wyznaniowych.

Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił uwagę na nasilające się ataki wobec chrześcijan i ograniczanie ich wolności religijnej na świcie. Potępił zamachy na wyznawców Chrystusa w Egipcie i Nigerii. – Te ataki to kolejny sygnał pilnej potrzeby podjęcia przez państwa tych regionów, pomimo trudności i niebezpieczeństwa, skutecznych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom religijnym – powiedział.

Papież potępił także zamach na gubernatora stanu Pendżab w Pakistanie i wezwał Pakistańczyków do uchylenia ustawy o bluźnierstwach, wykorzystywanej przez ekstremistów muzułmańskich do zastraszania i więzienia chrześcijan. – Szczególny wpływ danej religii w kraju nigdy nie może oznaczać, że obywatele będący wyznawcami innej religii, mogą być przedmiotem dyskryminacji w życiu społecznym – a nawet gorzej – że przemoc wobec nich może być tolerowana – podkreślił Benedykt XVI.

Papież potępił rządy europejskie i innych państw zachodnich za „marginalizację religii”. Mówił, że chociaż państwa te przywiązują dużą wagę do zasad pluralizmu i tolerancji, z drugiej strony istnieje w nich „tendencja do uważania religii – wszystkich religii – za coś bez znaczenia obecnie, a nawet za coś destabilizującego dla współczesnego społeczeństwa i podejmuje się różne środki, aby zapobiec szerzeniu się jej wpływu w społeczeństwie”. – Od chrześcijan wymaga się wykonywania zawodu z pominięciem przekonań moralnych i religijnych, a nawet w sprzeczności z nimi, jak np. wtedy, gdy wprowadzane są ustawy, ograniczające prawo do sprzeciwu sumienia w służbie zdrowia lub w zawodach prawniczych – dodał Ojciec Święty.

Benedykt XVI nie omieszkał skrytykować zakazu odwoływania się do symboli religijnych w czasie świąt pod pretekstem okazania szacunku nie-chrześcijanom i ateistom. – Działając w ten sposób ogranicza się prawo chrześcijan do publicznego wyrażania swojej wiary, a także jest to atak na korzenie kulturowe, który pozbawia ludzi głębokiej tożsamości i podkopuje spójność wielu narodów – stwierdził.

Papież skrytykował próby ograniczania w różnych państwach praw rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w szczególności potępił wymaganie od dzieci obowiązkowego uczestnictwa w zajęciach z wychowania seksualnego.

Ojciec Święty przemawiając do dyplomatów ze 176 państw podkreślił, że „wolność religijna jest pierwszym i najważniejszym prawem człowieka, ponieważ dotyczy relacji człowieka z Bogiem”. Ażeby była pełna „wierzący muszą mieć zapewnione prawo do praktykowania swojej wiary we wszystkich aspektach życia społecznego, podobnie instytucje religijne muszą mieć zapewnione prawo do działania w społeczeństwie” – zauważył Ojciec Święty.

Źródło CNA, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.