Benedykt XVI: wolność religijna jest zagrożona przez mentalność antyreligijną

2011-10-21 00:00:00
Benedykt XVI: wolność religijna jest zagrożona przez mentalność antyreligijną


Wolność religijna jest zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo – stwierdził papież przyjmując nowego ambasadora Holandii przy Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty zachęcił też rząd tego kraju do zwalczania narkomanii i prostytucji. Zaznaczył, że Kościół będzie zawsze apelował do ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne.

Benedykt XVI podkreślił specyficzny charakter relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, która prowadzi swe działania nie na podstawie konfesyjnej czy pragmatycznej, lecz powszechnych zasad, które są tak realne jak elementy fizyczne środowiska przyrodniczego. – Działając jako głos, tych którzy nie mogą się wypowiadać i broniąc praw bezbronnych, w tym ubogich, chorych, nienarodzonych, osób starszych, członków grup mniejszościowych, które są niesprawiedliwie dyskryminowane Kościół nieustannie dąży do krzewienia naturalnej sprawiedliwości, gdyż jest to jego prawem i obowiązkiem – zaznaczył papież.

Ojciec Święty przyznał, że katolicy nie zawsze żyją zgodnie z nauczaniem Kościoła. Mimo to musi on nieustannie wzywać wszystkich ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne. Wyraził przekonanie, że istnieje możliwość owocnej współpracy Holandii i Stolicy Apostolskiej w wielu dziedzinach, w tym ochrony ludzkiej godności. W tym kontekście podkreślił konieczność promowania wolności religijnej. – Jest ona zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo – stwierdził papież.

Nowy ambasador Holandii przy Stolicy Apostolskiej, Joseph Weterings ma 61 lat i od roku 1977 pracuje w holenderskiej dyplomacji. Był między innymi ambasadorem w Libii i w Zimbabwe.

Źródło: KAI

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!