Benedykt XVI: wolność religijna jest zagrożona przez mentalność antyreligijną

2011-10-21 00:00:00
Benedykt XVI: wolność religijna jest zagrożona przez mentalność antyreligijną


Wolność religijna jest zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo – stwierdził papież przyjmując nowego ambasadora Holandii przy Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty zachęcił też rząd tego kraju do zwalczania narkomanii i prostytucji. Zaznaczył, że Kościół będzie zawsze apelował do ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne.

Benedykt XVI podkreślił specyficzny charakter relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, która prowadzi swe działania nie na podstawie konfesyjnej czy pragmatycznej, lecz powszechnych zasad, które są tak realne jak elementy fizyczne środowiska przyrodniczego. – Działając jako głos, tych którzy nie mogą się wypowiadać i broniąc praw bezbronnych, w tym ubogich, chorych, nienarodzonych, osób starszych, członków grup mniejszościowych, które są niesprawiedliwie dyskryminowane Kościół nieustannie dąży do krzewienia naturalnej sprawiedliwości, gdyż jest to jego prawem i obowiązkiem – zaznaczył papież.

Ojciec Święty przyznał, że katolicy nie zawsze żyją zgodnie z nauczaniem Kościoła. Mimo to musi on nieustannie wzywać wszystkich ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne. Wyraził przekonanie, że istnieje możliwość owocnej współpracy Holandii i Stolicy Apostolskiej w wielu dziedzinach, w tym ochrony ludzkiej godności. W tym kontekście podkreślił konieczność promowania wolności religijnej. – Jest ona zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo – stwierdził papież.

Nowy ambasador Holandii przy Stolicy Apostolskiej, Joseph Weterings ma 61 lat i od roku 1977 pracuje w holenderskiej dyplomacji. Był między innymi ambasadorem w Libii i w Zimbabwe.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.