Benedykt XVI: wychowanie młodzieży odpowiedzią na kulturę relatywistyczną

2012-01-01 00:00:00
Benedykt XVI: wychowanie młodzieży odpowiedzią na kulturę relatywistyczną

W homilii podczas noworocznej Mszy św. papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na konieczność wychowania młodzieży w oparciu o sprawiedliwość i pokój. Pragnienie wychowania poprzez kształtowanie sumień powinno być odpowiedzią na projekty relatywistyczne, dążące do ograniczenia tego zadania jedynie do roli nauczania.

Ojciec Święty nawiązał w ten sposób do uroczystości Światowego Dnia Pokoju, który Kościół Katolicki obchodzi w dniu 1 stycznia. W tym roku hasłem przewodnim są słowa "Wychowanie młodzieży do sprawiedliwości i pokoju".

Zdaniem papieża, to właśnie Kościół stał się rzecznikiem "potrzeby udzielenia odpowiedzi na decydujące wyzwanie, jakim jest wychowanie". - W obecnej dobie, silnie nacechowanej technologiczną mentalnością, pragnienie wychowania, a nie tylko nauczenia, nie jest wcale czymś przesądzonym, zaś kultura relatywistyczna stawia radykalną kwestię: czy wychowanie ma jeszcze sens? - wskazał Benedykt XVI.

W homilii podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra padły również słowa o znaczeniu pokoju w życiu narodów. Jest to "w swym najpełniejszym znaczeniu suma i synteza wszystkich błogosławieństw". Benedykt XVI podkreślił, że "również Kościół w pierwszym dniu roku prosi w szczególny sposób o to najwyższe dobro".


Źródło: Rp.pl

Zobacz także:
Nowy konsystorz 19 lutego 2012 roku?
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.