Benedykt XVI: wystrzegajcie się oddawania czci bożkom

2008-09-14 00:00:00

Wystrzegajcie się oddawania czci bożkom, nie ustawajcie w czynieniu dobra! – apelował w sobotę Benedykt XVI do francuskich katolików, obecnych na sprawowanej przezeń Eucharystii na Placu Inwalidów w samym centrum Paryża. Na Mszy św. zgromadziło się ponad 260 tys. osób, co przekroczyło wszelkie oczekiwania organizatorów.

Papieską Mszę poprzedziło entuzjastyczne powitania Benedykta XVI przejeżdżającego w papamobile pomiędzy sektorami. Nad głowami tłumu powiewały tysiące biało-żółtych chorągiewek, wnoszono okrzyki: „Benedetto, Benedetto!” Wierni na miejscu celebry gromadzili się już od północy. 60 tys. młodych przybyło tam w specjalnej „Drodze światła” sprzed katedry Notre-Dame, gdzie spotkali się z papieżem w piątek wieczorem, a następnie kontynuowali czuwanie modlitewne.

Papieżowi towarzyszyło ponad 50 kardynałów i biskupów oraz około tysiąca księży. Ojca Świętego przywitał jako gospodarz metropolita Paryża kard. Andre Vingt-Trois, zarazem przewodniczący Konferencji Biskupów Francji. Podkreślił, że Francja a w szczególności Paryż pełnią rolę prawdziwego skrzyżowania ludów i narodów. Dodał, że dobrze zadomowiły się tu liczne Kościoły chrześcijańskie rytów wschodnich: ormiański, ukraiński, maronicki, koptyjski, chaldejski, grecko-melchicki, rumuński grekokatolicki oraz rosyjski jak i bardzo liczni imigranci z pięciu kontynentów.

Msza św. sprawowana był przy ołtarzu znajdującym się na wysokim podium, zasłaniającym niemal całkowicie mauzoleum cesarza Napoleona I Bonaparte. Wystrój i konstrukcja ołtarza były nadzwyczaj proste i skromne – zgodnie z duchem charakteryzującym Kościół francuski. Kapłani ubrani byli w zwykłe, proste białe alby.

W homilii Benedykt XVI zauważył z niepokojem, że świat współczesny stworzył sobie własnych bożków. Podkreślił, że jest to pokusa gloryfikowania nie istniejącej już przeszłości czy też utopijne marzenie, aby człowiek własnymi siłami zbudował raj na ziemi.

Od prawdziwego celu życia ludzkiego – drogi ku Bogu odwodzą człowieka pieniądz, żądza posiadania, władzy, a nawet wiedzy – ostrzegł Ojciec Święty.

Podkreślił rolę sumienia i wskazał, że przed bałwochwalstwem chroni racjonalność wiary. – Bóg stworzył nasz rozum i daje nam wiarę, proponując, byśmy w wolności przyjęli ją jako cenny dar – zaznaczył.

Papież przypomniał zgromadzonym, że drogą poznania Boga jest Eucharystia, która zachęca nas także do wystrzegania się bożków, złudnych wytworów myśli.

Naszymi słowami, naszym milczeniem i naszymi czynami nie dopuśćmy, by kiedykolwiek osłabła w nas i dokoła nas wiara w zmartwychwstałego Chrystusa, obecnego w Eucharystii! – zaapelował Ojciec Święty. Przypomniał, że do jej sprawowania potrzebni są ludzie gotowi poświęcić swe życie Bogu w posłudze kapłańskiej.

W kazaniu Papież po raz drugi w czasie swoich wystąpień w Paryżu odniósł się do relacji między wiarą a rozumem i podkreślił: „Bóg nigdy nie domaga się od człowieka ofiary ze swojego rozumu! Rozum nigdy nie wchodzi w rzeczywisty konflikt z wiarą! – Jedyny Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, stworzył nasz rozum i daje nam wiarę, proponując, byśmy w wolności przyjęli ją jako cenny dar. Właśnie bałwochwalstwo odwraca człowieka od tej perspektywy, a rozum sam może sobie stworzyć bożków – mówił z mocą Benedykt XVI i wezwał: – Prośmy, drodzy bracia i siostry, Boga, który nas widzi i słyszy, aby pomógł nam oczyścić się z bałwochwalstwa, byśmy mogli dojść do poznania prawdy o naszym bycie, byśmy mogli poznać prawdę o Jego nieskończonym bycie!

W obliczu poważnego braku księży Papież zaapelował także do młodych o odwagę w przyjęciu swego powołania: – Nie obawiajcie się oddać waszego życia Chrystusowi! Nic nie zastąpi nigdy posługi kapłanów w Kościele! – apelował.

Przywołał słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pielgrzymki do Francji w 1980 r., iż Bóg w dalszym ciągu przemawia nad Sekwaną i wzywa do pójścia za głosem powołania.

Na zakończenie Benedykt XVI zaznaczył, że tylko Pan Bóg może dać nam pełnię szczęścia, nauczyć nas prawdziwych wartości – wartości wiecznych, które nigdy nie przeminą.

Prośba o powołania kapłańskie była też akcentem rozpoczynającym modlitwę wiernych. 260 tysięcy zgromadzonych modliło najpierw o „świętych kapłanów:, następnie się za Europę oraz o to, aby Bóg „nauczył nas szacunku dla życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci”. Także za chorych i wszystkich cierpiących.

Benedykt XVI osobiście udzielił komunii ponad 40 osobom. Charakterystyczne, że wszyscy z nich przyjmowali Najświętszy Sakrament bezpośrednio do ust, co we Francji jest dziś rzadkością.

Po papieskim błogosławieństwie tłumy zorganizowały Papieżowi prawdziwą owację. Sam Benedykt XVI skierował swe kroki bezpośrednio ku wiernym, ściskając dłonie niektórych i błogosławiąc. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród służb porządkowych.

Prezydent Nicolas Sarkozy, zgodnie z obowiązująca zasadą świeckości republiki, nie uczestniczy we Mszy św. Obecny był jednak premier Francji Francois Fillon oraz liczni członkowie rządu, którzy przybyli tam jako osoby prywatne. Nie zostali więc oficjalnie powitani. Był też przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bernard Accoyer oraz Senatu Christain Poncelet. Przybyła też małżonka byłego prezydenta Bernadette Chirac.

Źródło: KAI

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.