Benedykt XVI kreował 22 nowych kardynałów

2012-02-19 00:00:00
Benedykt XVI kreował 22 nowych kardynałów

„Całkowity dar z siebie złożony przez Chrystusa na krzyżu niech będzie dla was normą postępowania, bodźcem i siłą do takiej wiary, która działa w miłości” – powiedział Benedykt XVI podczas konsystorza publicznego w bazylice watykańskiej dla kreowania nowych kardynałów.
 
22 biskupów i kapłanów otrzymało z rąk papieża insygnia kardynalskie. Wśród nich są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej, pasterze ważnych stolic arcybiskupich, w tym liczący ponad 80 lat zwierzchnik rumuńskich grekokatolików, abp Mureşan oraz trzech duchownych powyżej 80. roku życia, obdarzonych tą godnością za zasługi dla Kościoła. Oprócz kreowania nowych kardynałów papież ogłosił listę siedmiorga błogosławionych z siedmiu krajów, którzy będą kanonizowani 21 października br. Był to czwarty konsystorz obecnego pontyfikatu. Po raz pierwszy konsystorz odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. Po odśpiewaniu Ewangelii Ojciec Święty wygłosił homilię w której przypomniał, że poprzez przyznanie kościoła tytularnego w Wiecznym Mieście lub jednej z diecezji suburbikalnych są w pełni włączeni do Kościoła w Rzymie, któremu przewodzi Następca Piotra. Ich zadaniem będzie współpraca z nim w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a wzorem św. Piotr Apostoł, który swym życiem i śmiercią zaświadczył o umiłowaniu Chrystusa. Symbolem takiej postawy jest czerwony biret, gdyż nowym kardynałom powierzona jest posługa miłości: miłości Boga, miłości Jego Kościoła, miłości braci z bezwzględnym i bezwarunkowym poświęceniem, w razie potrzeby aż do przelania krwi. „Chodzi o to, by byli wybitnymi sługami Kościoła, który w Piotrze znajduje widzialny fundament jedności” – powiedział Benedykt XVI. Dodał, iż oczekuje się od nich również służby Kościołowi z miłością i mocą, z całą jasnością i mądrością nauczycieli, z energią i męstwem pasterzy, z wiernością i odwagą męczenników.
 
Ojciec Święty skomentował opisaną w Ewangelii według św. Marka scenę kłótni uczniów o pierwsze miejsca u boku Chrystusa. Zauważył, że słowa Pana Jezusa wskazują, iż służba Bogu i braciom wymaga daru z siebie i nie ma ona nic wspólnego ze światowym stylem władzy i chwały, bo jak zapisał Ewangelista „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (10, 45). „Słowa te oświetlają z niezwykłą intensywnością dzisiejszy konsystorz publiczny. Rozbrzmiewają one w głębi duszy i stanowią zaproszenie i przypomnienie, polecenie i zachętę szczególnie dla was, drodzy i czcigodni bracia, którzy zostajecie zaliczeni do Kolegium Kardynalskiego” – stwierdził papież. Dodał, iż ta służba Jezusa dokonuje się w całkowitej wierności i pełnej odpowiedzialności względem ludzi. Z tego powodu dobrowolne przyjęcie okrutnej śmierci staje się ceną wyzwolenia dla wielu, staje się początkiem i podstawą odkupienia każdego człowieka i całego rodzaju ludzkiego. 
 
„Drodzy bracia, którzy za chwilę zostaniecie włączeni do Kolegium Kardynalskiego! Całkowity dar z siebie złożony przez Chrystusa na krzyżu niech będzie dla was normą postępowania, bodźcem i siłą do takiej wiary, która działa w miłości. Wasza misja w Kościele i świecie niech zawsze będzie wyłącznie «w Chrystusie», niech odpowiada na Jego logikę, a nie logikę świata, niech będzie rozjaśniana wiarą i ożywiana miłością, które docierają do nas z chwalebnego krzyża Pana” – zaapelował Benedykt XVI. Zauważył, że na otrzymanym pierścieniu przedstawieni są święci Piotr i Paweł, a w środku gwiazda symbolizującą Matkę Bożą. „Nosząc ten pierścień, jesteście powołani, aby każdego dnia pamiętać o świadectwie, jakie dwaj apostołowie dali o Chrystusie aż do męczeńskiej śmierci, tu w Rzymie, użyźniając w ten sposób Kościół swoją krwią. Natomiast przypomnienie Maryi Panny będzie dla was zawsze zachętą do naśladowania tej, która była mocna w wierze i która była pokorną służebnicą Pańską” – powiedział papież.
 
Ojciec Święty prosił o modlitwę również w swojej intencji, aby „mógł zawsze dawać Ludowi Bożemu świadectwo nauki pewnej i trzymać z łagodną stanowczością ster Kościoła świętego”.
 
Po homilii Ojciec Święty odczytał formułę kreacji, w której zaznaczył, iż nowi purpuraci będą połączeni ściślejszymi więzami ze Stolicą Piotrową, staną się członkami kleru rzymskiego i powinni być niezłomnymi świadkami Chrystusa. Następnie odczytał ich nazwiska, począwszy od abp Fernando Filoniego z Włoch, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 
 
Nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przysięgę. „Ja Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu, Świętemu Piotrowi w osobie Najwyższego Pasterza, Benedykta XVI i jego kanonicznie wybranych następców; że zachowam zawsze w słowach i uczynkach komunię z Kościołem katolickim; że nie wyjawię nikomu to, co będzie mi powierzone w zaufaniu, a wyjawienie czego mogłoby spowodować szkodę lub ujmę Kościołowi Świętemu; wypełniać z wielką roztropnością i wiernością zadania do których jestem powołany w mojej służbie Kościołowi, zgodnie z normami prawa. Tak mi dopomóż Wszechmogący Boży” – brzmiały słowa przysięgi.
 
Następnie Ojciec Święty nałożył nowym kardynałom czerwone birety, wręczył pierścienie oraz przyznał kościoły tytularne w Rzymie. Tylna część pierścienia stylizowana jest na kolumnę, które otaczają Bazylikę św. Piotra. W przedniej części w kształcie krzyża znajdują się postacie świętych Piotra i Pawła wzorowane na ich posągi znajdujące się przed bazyliką watykańską. Pomiędzy świętymi umieszczono ośmioramienną gwiazdę symbol Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz pierścienia umieszczono wizerunek Benedykta XVI. 
 
Wśród nowych purpuratów najmłodszym jest arcybiskup Berlina, 55-letni kard. Rainer Maria Woelki a najstarszym 83-letni jezuita z Niemiec, kard. Karl Josef Becker. 
 
Bezpośrednio po obrzędzie kreacji Benedykt XVI ogłosił kanonizację siedmiorga błogosławionych. Są nimi: dwaj męczennicy - XIX-wieczny francuski jezuita Jakub Berthieu, który oddał życie na Madagaskarze i XVII-wieczny świecki katechista z Filipin Piotr Calungsod; dwoje zmarłych na początku XX wieku założycieli zgromadzeń zakonnych - włoski kapłan Jan Chrzciciel Piamarta i Hiszpanka Maria z Góry Karmel Sallés y Barangueras; współczesna im amerykańska zakonnica Marianna Cope oraz dwie kobiety świeckie - XVII-wieczna kanadyjska Indianka Katarzyna Tekakwitha i zmarła na początku zeszłego stulecia Niemka Anna Schäffer.
 
Wśród kilku tysięcy uczestników uroczystości w bazylice watykańskiej byli kardynałowie z Polski, m.in. metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenonem Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
 
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, z których 125 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w ewentualnym konklawe.

Benedykt XVI przyznał nowym kardynałom kościoły tytularne – 9 kardynałom-prezbiterom i 13 kardynałom-diakonom.
 
Są to następujące kościoły: 
 
1. Kard. FERNANDO FILONI, diakonia Matki Bożej z Coromoto u św. Jana Bożego Dio
2. Kard. MANUEL MONTEIRO DE CASTRO, diakonia św. Dominika Guzmana, 
3. Kard. SANTOS ABRIL Y CASTELLÓ, diakonia św. Poncjana
4. Kard. ANTONIO MARIA VEGLIÒ, diakonia San Cesareo in Palatio (dawny kościół tytularny kardynałów Wojtyły i Deskura)
5. Kard. GIUSEPPE BERTELLO, diakonia świętych Wita, Modesta i Krescencji 
6. Kard. FRANCESCO COCCOPALMERIO, diakonia św. Józefa Stolarzy
7. Kard. JOÃO BRAZ DE AVIZ, diakonia św. Heleny za Porta Prenestina
8. Kard. EDWIN FREDERICK O’BRIEN, diakonia św. Sebastiana na Palatynie
9. Kard. DOMENICO CALCAGNO, diakonia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie przy Via Ardeatina
10. Kard. GIUSEPPE VERSALDI, diakonia Najświętszego Serca Pana Jezusa na Castro Pretorio
11. Kard. GEORGE ALENCHERRY, tytuł św. Bernarda na Termach
12. Kard. THOMAS CHRISTOPHER COLLINS, tytuł św. Patryka
13. Kard. DOMINIK DUKA, O.P., tytuł św. Marcelina i Piotra
14. Kard. WILLEM JACOBUS EIJK, tytuł św. Kaliksta
15. Kard. GIUSEPPE BETORI, tytuł św. Marcelego
16. Kard. TIMOTHY MICHAEL DOLAN, tytuł Matki Bożej z Guadalupe na Monte Mario
17. Kard. RAINER MARIA WOELKI, tytuł św. Jana Marii Vianneya
18. Kard. JOHN TONG HON, tytuł Królowej Apostołów
19. Kard. LUCIAN MUREŞAN, tytuł św. Atanazego
20. Kard. JULIEN RIES, diakonia św. Antoniego Padweskiego przy Circonvallazione Appia
21. Kard. PROSPER GRECH, O.S.A., diakonia św. Marii Goretti
22. Kard. KARL JOSEF BECKER, S.I., diakonia św. Juliana męczennika.


KAI
 
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.