Benedykt XVI o roli dziadków w rodzinie

2008-04-07 00:00:00
Benedykt XVI o roli dziadków w rodzinie

Do przywrócenia ludziom w podeszłym wieku należnego im miejsca tak w Kościele, jak w społeczeństwie, wezwał Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami XVIII Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Rady ds. Rodziny, którego przedmiotem była sytuacja dziadków i babć. Papież przypomniał, że podsunął ten temat na Światowym Spotkaniu Rodzin w Walencji, gdzie powiedział, że nie wolno dziadków wykluczać z rodziny. „Są oni skarbem, którego nie możemy pozbawiać młodych pokoleń, szczególnie gdy dają świadectwo wierze” – stwierdził Ojciec Święty.

Temat dziadków jest wszystkim bliski - zauważył Benedykt XVI. „Kto nie pamięta swoich dziadków? Kto może zapomnieć o ich obecności i ich świadectwie w ognisku domowym? Ilu z nas nosi ich imię na znak ciągłości i wdzięczności! Jest zwyczajem w rodzinie, aby po ich śmierci wspominać jej rocznicę Mszą św. za ich duszę, a jeśli to możliwe odwiedzeniem cmentarza. Te i inne przejawy miłości i wiary są wyrazem naszej wdzięczności wobec nich. Oni poświęcili się dla nas, a w niektórych przypadkach nawet złożyli za nas ofiarę” - mówił papież.

Mówiąc o sytuacji aktualnej, papież stwierdził, że „ewolucja ekonomiczna i społeczna doprowadziła do głębokich przemian w życiu rodzin”. „Ludzie w podeszłym wieku, w tym liczni dziadkowie, znaleźli się w swego rodzaju «strefie parkingu»: niektórzy widzą, że są ciężarem dla rodziny i wolą mieszkać samotnie bądź w domu starców, ze wszystkimi konsekwencjami, jakie pociągają takie decyzje. Z wielu stron napiera niestety «kultura śmierci», która zagraża także okresowi starości. Z rosnącym naciskiem posuwa się nawet do proponowania eutanazji, jako rozwiązania pewnych trudnych sytuacji” - ubolewał Ojciec Święty.

Papież zaapelował o powrót „czynnej obecności” dziadków w życiu rodziny, w Kościele i społeczeństwie. „Tzw. nowe modele rodziny oraz szerzący się relatywizm osłabiły te podstawowe wartości komórki rodzinnej. Bolączki naszego społeczeństwa – jak trafnie zauważyliście podczas obrad – wymagają pilnego lekarstwa. Czy w obliczu kryzysu rodziny nie można by wyjść właśnie od obecności i świadectwa tych – dziadków – którzy mają większą niezłomność wartości i planów?” - zapytał Benedykt XVI.

Jego zdaniem nie można „planować przyszłości, bez odwołania się do przeszłości bogatej w znamienne doświadczenia oraz punkty duchowego i moralnego odniesienia. Gdy myślimy o dziadkach i ich świadectwie miłości i wierności życiu, przychodzą na pamięć biblijne postacie Abrahama i Sary, Elżbiety i Zachariasza, Jakuba i Anny, jak również starych Symeona i Anny, czy też Nikodema: wszyscy oni przypominają nam, że w każdym wieku Pan żąda od każdego wkładu odpowiedniego do własnych talentów” - zakończył Benedykt XVI.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.