Benedykt XVI o sekularyzacji i potrzebie transcendencji
2009-09-08 00:00:00

– W pierwszych dziesiątkach lat po Soborze Watykańskim II niektórzy interpretowali otwarcie na świat nie jako wymóg misyjnej gorliwości Serca Chrystusa, ale jako przejście do sekularyzacji – powiedział Benedykt XVI do 16 brazylijskich biskupów, których przyjął w Castelgandolfo. Przybyli oni z wizytą ad limina Apostolorum ze stanów Mato Grosso i Mato Grosso do Sul, położonych w zachodniej części kraju – informuje Radio Watykańskie. – Brazylia szczególnie cierpi na brak kapłanów. Biskupi i księża muszą pokonywać znaczne odległości, by służyć wiernym. Jednak mimo odczuwanych braków bardzo istotna jest odpowiednia formacja kapłańska – wskazał Ojciec Święty.
Papież zauważył, że niektórzy dostrzegali w sekularyzacji pewne wartości ważne dla chrześcijan, jak równość, wolność, solidarność. – Gotowi byli robić ustępstwa i odkrywać możliwości współpracy. W debatach etycznych zdarzały się wówczas wypowiedzi niektórych przedstawicieli Kościoła odpowiadające oczekiwaniom opinii publicznej, ale przemilczające pewne podstawowe prawdy wiary, jak grzech, łaska, życie Bogiem czy rzeczy ostateczne – podkreślił Ojciec Święty.
Benedykt XVI stwierdził, że niepostrzeżenie liczne wspólnoty kościelne same popadały w sekularyzację. – Gdy miały nadzieję na spodobanie się tym, którzy do nich nie przychodzili, wielu tych, którzy w nich byli, odeszło z rozczarowaniem. Nasi współcześni, gdy chcą być z nami, chcą zobaczyć u nas to, czego nie widzą nigdzie indziej, to znaczy radość i nadzieję płynące z faktu, że jesteśmy z Chrystusem zmartwychwstałym – mówił Papież.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że obecne pokolenie narodziło się już w tym zsekularyzowanym środowisku kościelnym. Zamiast otwarcia i porozumienia widzi ono rosnącą przepaść między społeczeństwem a nauczaniem Kościoła, zwłaszcza na polu etyki. – Na tej pustyni bez Boga nowe pokolenie odczuwa wielkie pragnienie transcendencji – zauważył Papież. – To młodzi z tego nowego pokolenia zgłaszają się do seminarium. Winni tam spotkać formatorów, którzy będą naprawdę ludźmi Bożymi. Mają to być kapłani całkowicie oddani formacji, dający świadectwo oddania Kościołowi przez celibat i życie brane na serio. W ten sposób seminarzyści staną się wrażliwi na spotkanie z Bogiem, uczestnicząc codziennie w Eucharystii, kochając modlitwę. Troszczyć się będą przede wszystkim o chwałę Bożą i zabawienie dusz – dodał Ojciec Święty.
Audiencja dla pierwszej grupy brazylijskich biskupów przypadła w narodowe święto tego kraju – rocznicę ogłoszenia niepodległości w 1822 r. Wizyta ad limina poszczególnych grup z brazylijskiego episkopatu będzie rozłożona na cały rok.
Źródło: Radio Watykańskie
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.