Benedykt XVI ogłosił motu proprio ”Ecclesiae unitatem”

2009-07-09 00:00:00
Benedykt XVI ogłosił motu proprio ”Ecclesiae unitatem”

Wczoraj Ojciec Święty ogłosił nowy dokument - motu proprio Ecclesiae unitatem. Tym samym ściśle powiązał Papieską Komisję „Ecclesia Dei” z Kongregacją Nauki Wiary. Krok ten ma ułatwić dialog doktrynalny, który Komisja ma prowadzić z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Podpisane 2 lipca motu proprio stawia na czele Papieskiej Komisji„Ecclesia Dei” prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W dokumencie Ojciec Święty przypomina, że Papieską Komisję „Ecclesia Dei” utworzył 2 lipca 1988 r. Jan Paweł II zaraz po tym, jak 30 czerwca abp Marcel Lefebvre bez zgody Watykanu wyświęcił czterech biskupów. Powstała ona, by ułatwiać osobom duchownym i zakonnym związanym w różny sposób z Bractwem św. Piusa X pełną jedność z Następcą Piotra przy zachowaniu własnych tradycji duchowych i liturgicznych.

Benedykt XVI w swym motu proprio Ecclesiae unitatem zwraca uwagę, że właśnie w trosce o osoby pragnące zachowania czy powrotu do kościelnej jedności rozszerzył 7 lipca 2007 r. możliwość korzystania z „przedsoborowego” Mszału z 1962 r. W tym też duchu, by usunąć przeszkodę utrudniającą dialog, zdjął ekskomunikę z czterech wyświęconych przez abpa Lefebvre’a biskupów. Jednak również po jej zdjęciu pozostają kwestie doktrynalne i dopóki nie zostaną one wyjaśnione, Bractwo św. Piusa X nie ma statusu kanonicznego w Kościele. Należący do niego duchowni nie mogą legalnie pełnić posługi zgodnej z prawem – przypomina Papież.

Stawiając na czele Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” prefekta Kongregacji Nauki Wiary, 73-letniego kard. Williama Levadę, Benedykt XVI złożył podziękowanie jej dotychczasowemu przewodniczącemu. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kolumbijski kardynał Darío Castrillón Hoyos, który 4 lipca ukończył 80. rok życia, kierował Papieską Komisją „Ecclesia Dei” przez ostatnich dziewięć lat. Papież mianował też jej nowego sekretarza. Został nim ks. prałat Guido Pozzo, dotychczasowy sekretarz pomocniczy Międzynarodowej Komisji Teologicznej i równocześnie pracownik Kongregacji Nauki Wiary.

Prefekt tej dykasterii w komunikacie wydanym po ogłoszeniu jego nominacji na przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” podkreślił, że głównym motywem wprowadzonych zmian jest dialog doktrynalny z Bractwem św. Piusa X. Kard. Levada zapewnił o zaangażowaniu swoim i swoich współpracowników w tę sprawę. Podziękował też dotychczasowym członkom i stałym ekspertom Komisji. Ich zadania podejmą obecnie członkowie Kongregacji Nauki Wiary oraz eksperci powoływani w miarę potrzeb do rozpatrzenia poszczególnych kwestii.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.