Benedykt XVI przybył do Portugalii

2010-05-11 00:00:00
Benedykt XVI przybył do Portugalii

Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę do Portugalii. – Przybywam jako pielgrzym Matki Bożej Fatimskiej” – powiedział papież podczas ceremonii powitania na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie. W dniach 11-14 maja Ojciec Święty odwiedzi Lizbonę, Fatimę i Porto. Hasłem pielgrzymki ą słowa: „Razem podążamy ku nadziei”.

Papieski samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie tuż przed godz. 11 czasu lokalnego. Prezydent Aníbal Cavaco Silvia witając Ojca Świętego przypomniał, że niepodległość z 1179 r. Portugalia zawdzięcza stosunkom ze Stolicą Apostolską, zaś papieże zwali ją „Fidelissima” (Najwierniejsza).

Prezydent zapewnił, że wita Ojca Świętego w imieniu narodu portugalskiego, który ma długą tradycję gościnności wobec przybyszów. W przypadku papieża gościnność ta jednak miesza się z „głębokim szczęściem” i żarliwością wiernych, którzy w jego osobie przyjmują następcę Piotra Apostoła.

Silvia wskazał, że zgodnie z konkordatem z 2004 r. władze doceniają rolę Kościoła katolickiego i jego nieoceniony wkład w życie społeczne. Złożył za to wyrazy uznania na ręce Benedykta XVI. – Witamy Cię w niepewnych czasach, które poddają próbie nasze przekonania - powiedział Silva. Wyjaśnił, że potrzebni są dziś ludzie, którzy niosą przesłanie nadziei i solidarności, którą tak brutalnie dotyka obecny światowy kryzys.

Portugalczycy będą Cię słuchać – zapewnił papieża Silva. Będą słuchać w Lizbonie, skąd wiara rozchodziła się na cały świat. Będą słuchać w Fatimie, dokąd przybywają pielgrzymi z całego świata. Będą też słuchać w Porto, "na tej północy, gdzie narodziła się Portugalia" - wskazał prezydent.

Dotykając waszej ziemi po raz pierwszy od chwili kiedy Boża Opatrzność powołała mnie na Stolicę Piotrową, czuję się zaszczycony i wdzięczny za szacunek i przyjazne przyjęcie was wszystkich - powiedział papież. Ojciec Święty podkreślił, że przybył jako „pielgrzym Matki Bożej Fatimskiej, z powierzoną mi przez Boga misją utwierdzenia moich braci, którzy zmierzają w swej pielgrzymce do nieba”.

Papież przypomniał, że jeden papieży uhonorował Portugalię, w osobie jej króla, tytułem najwierniejszego ze „względu na wybitną i wieloletnią służbę sprawie Ewangelii, która otworzyła jej wiele drzwi na różnych kontynentach”.

Nawiązując do 93. rocznicy objawień Fatimskich Benedykt XVI powiedział, że „Niebo otworzyło się właśnie w Portugalii - jako okno nadziei, które Bóg otwiera, kiedy człowiek zamka drzwi – aby naprawić w ramach rodziny ludzkiej więzi solidarności braterskiej oparte na wzajemnym uznawaniu jednego i tego samego Ojca, chodzi o plan miłości Boga”. Przypomniał słowa kard. Manuela Cerejeira: „To nie Kościół narzucił Fatimę – mówił świętej pamięci kardynał - ale to Fatima, narzuciła się Kościołowi”.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że „Najświętsza Maryja Panny przybyła z nieba, aby nam przypomnieć prawdy Ewangelii stanowiące źródło nadziei dla ludzkości oziębłej w miłości i pozbawionej nadziei na zbawienie”. Przypomniał, że podstawowym wymiarem nadziei „nie jest relacja pozioma, lecz wertykalna i transcendentalna”. – Wizyta, którą teraz rozpoczynam pod znakiem nadziei pragnie być propozycją mądrości i misji – zaznaczył papież.

Niech Bóg błogosławi tym, którzy są tu obecni i wszystkim mieszkańcom tego szlachetnego i umiłowanego kraju, który zawierzam Matce Bożej Fatimskiej, najwspanialszemu obrazowi miłości Boga, która obejmuje wszystkich jak dzieci – powiedział Benedykt XVI na zakończenie powitalnego przemówienia.

Na lotnisku, obok prezydenta Aníbala Cavaco Silvia z żoną Marią papieża witali przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz patriarcha Lizbony kard. José da Cruz Policarpo z członkami episkopatu.

W powitaniu wzięła udział grupa dzieci reprezentujących uczniów szkół państwowych i katolickich oraz uczestników parafialnej katechizacji.

Program wizyty Benedykta XVI w Portugalii:

Wtorek, 11 maja – Lizbona

11.00 – oficjalne powitanie na lotnisku Portela, przemówienie Ojca Świętego
12.45 – powitanie w klasztorze Hieronimitów, krótka wizyta w klasztorze
13.30 – kurtuazyjna wizyta u prezydenta Republiki w pałacu Belém
18.15 – Msza św. na placu Terreiro do Paço, homilia Ojca Świętego, orędzie papieskie upamiętniające 50. rocznicę założenia sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie

Środa, 12 maja 2010

07.30 – Msza św. prywatna w kaplicy nuncjatury apostolskiej
10.00 – spotkanie ze światem kultury w Ośrodku Kultury Belém, przemówienie Ojca Świętego
12.00 – spotkanie z premierem w nuncjaturze apostolskiej
15.45 – pożegnanie w nuncjaturze apostolskiej
16.40 – odlot helikopterem z lotniska Portela do Fatimy

Fatima

17.10 – przylot helikopterem na parking stadionu miejskiego
17.30 – wizyta w kaplicy Objawień na placu przed sanktuarium, modlitwa Ojca Świętego
18.00 – Nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób zakonnych, seminarzystów i diakonów w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, przemówienie Ojca Świętego
21.30 – błogosławieństwo świec na placu przed sanktuarium, przemówienie Ojca Świętego; modlitwa różańcowa w kaplicy Objawień

Czwartek, 13 maja 2010

10.00 Msza św. na placu przed sanktuarium, homilia Ojca Świętego, pozdrowienia Ojca Świętego
13.00 – obiad z biskupami Portugalii i orszakiem papieskim w wielkim refektarzu Domu Matki Bożej Karmelu
17.00 – spotkanie z organizacjami duszpasterstwa społecznego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, przemówienie Ojca Świętego
18.45 – spotkanie z biskupami Portugalii w salonie konferencyjnym Domu Matki Bożej Karmelu
 
Piątek, 14 maja 2010
 
8.00 – pożegnanie w Domu Matki Bożej Karmelu
8.40 – odlot helikopterem do Porto

Porto

9.30 – przylot helikopterem do koszar na wzgórzu Pilar (Serra do Pilar) w Gaia
10.15 – Msza św. na wielkim placu przy Avenida dos Aliados, homilia Ojca Świętego
13.30 – ceremonia pożegnania na lotnisku, przemówienie Ojca Świętego
14.00 – odlot do Rzymu

Rzym

18.00 – przylot na lotnisko Ciampino

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.