Benedykt XVI przypominał znaczenie Triduum Sacrum

2010-03-31 00:00:00
Benedykt XVI przypominał znaczenie Triduum Sacrum

O znaczeniu Triduum Sacrum przypomniał Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież podkreślił, że te uroczystości liturgiczne zachęcają nas do refleksji w ciszy nad centralnymi wydarzeniami Odkupienia. Zachęcił wiernych do przeżycia tych dni intensywnie, aby w sposób zdecydowany ukierunkowały życie każdego z wiernych na przylgnięcie do Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Ojciec Święty zachęcił księży, by na wzór św. Jana Marii Vianneya byli orędownikami nadziei, pojednania i pokoju. Na placu św. Piotra zgromadziło się ponad 11 tys. wiernych.

Mówiąc o Mszy św. Krzyżma sprawowanej w Wielki Czwartek rano przez biskupa wraz ze swymi kapłanami Ojciec Święty przypomniał, że podczas tej liturgii biskup oraz księża odnowią przyrzeczenia, składane w dniu swoich święceń. – Gest ten w tym roku nabiera szczególnej wymowy, ponieważ ma miejsce w Roku Kapłańskim, który ogłosiłem by upamiętnić 150. rocznicę śmierci Świętego proboszcza z Ars. Wobec wszystkich księży pragnę na nowo wypowiedzieć życzenia, które sformułowałem na zakończenie listu ogłaszającego to wydarzenie. »Idąc za przykładem Świętego Proboszcza z Ars, pozwólcie się Jemu zdobyć a staniecie się również wy, we współczesnym świecie posłańcami nadziei, pojednania i pokoju!«” – powiedział Benedykt XVI.

Mówiąc natomiast o wieczornej liturgii Wieczerzy Pańskiej, podczas której celebrowane jest ustanowienie Eucharystii, papież zaznaczył, że w sakramencie tym Chrystus czyni się realnie obecnym ustanawiając jednocześnie apostołów oraz ich następców szafarzami tego sakramentu, powierzając go swemu Kościołowi, jako najwyższy dowód swojej miłości. Przypomniał, że gest obmycia przez Chrystusa stóp apostołom stanowi dla ewangelisty reprezentację całego życia Jezusa i ukazuje Jego miłość aż do końca, miłość nieskończoną, która pozwala człowiekowi nawiązać komunię z Bogiem i uczynić go wolnym. Natomiast pod koniec liturgii Wielkiego Czwartku Kościół składa Najświętszy Sakrament w odpowiednio przygotowanym miejscu, ukazującym samotność w Getsemani i śmiertelną trwogę Jezusa.

Przed Eucharystią wierni kontemplują Jezusa w godzinie Jego samotności i modlą się, aby ustały wszelkie samotności na świecie. Ta droga liturgiczna jest też między innymi zachętą do starania się o osobiste spotkanie z Panem Jezusem w modlitwie, rozpoznania Jezusa wśród tych którzy są samotni, do czuwania wraz z Nim do głoszenia Go jako światło naszego życia – przypomniał Ojciec Święty.

Mówiąc o Wielkim Piątku papież powiązał Ostatnią Wieczerzę ze śmiercią Jezusa na krzyżu. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus daje swoje Ciało i Krew, siebie samego, uprzedzając swoją śmierć i przekształcając ją w akt miłości. – W ten sposób śmierć, która ze swej natury jest kresem, zniszczeniem wszelkiej relacji Jezus czyni aktem komunikowania siebie, narzędziem zbawienia i proklamacją zwycięstwa miłości. W ten sposób Jezus staje się kluczem dla zrozumienia Ostatniej Wieczerzy, która staje się zapowiedzią przekształcenia gwałtownej śmierci w dobrowolną ofiarę, w akt miłości, która jest odkupieniem i zbawieniem świata – zauważył Benedykt XVI.

Papież zaznaczył, że Wielka Sobota, to czas wielkiej ciszy. Wierni są w tym okresie zachęcani do modlitwy, refleksji, nawrócenia także poprzez sakrament pojednania, aby mogli uczestniczyć, odnowieni wewnętrznie w uroczystości Paschy. Ta cisza zostaje przerwana w noc Wigilii Paschalnej śpiewem „Alleluja”, ogłaszającym zmartwychwstanie Chrystusa, zwycięstwo światła nad ciemnością, życia nad śmiercią. – Kościół będzie się cieszył spotkaniem ze swoim Panem, wkraczając w dzień Paschy, który inauguruje Chrystus powstając z martwych – powiedział papież.

Benedykt XVI zachęcił wiernych do intensywnego przeżycia Triduum Sacrum, aby coraz głębiej byli wszczepieni w tajemnicę Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Złożył wszystkim zgromadzonym na placu św. Piotra, a także ich wspólnotom i bliskim życzenia świętej Paschy.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.