Benedykt XVI wezwał w Chorwacji chrześcijańskie rodziny do odważnego świadczenia o wartości życia
2011-06-06 00:00:00

– W dzisiejszym społeczeństwie jest niezbędna i pilnie potrzebna, jak nigdy dotychczas, obecność przykładnych rodzin chrześcijańskich – stwierdził w niedzielę w Zagrzebiu Benedykt XVI. Jednocześnie Ojciec Święty zwracał uwagę, że niestety, zwłaszcza w Europie, szerzy się zeświecczenie, które prowadzi do spychania Boga na margines życia i do nasilającego się rozpadu rodziny – informuje „Nasz Dziennik”. Podróż do Chorwacji – dziewiętnasta podróż zagraniczna obecnego papieża – przebiegała pod hasłem "Razem w Chrystusie".
Do Chorwacji Ojciec Święty przybył w związku z Narodowym Dniem Chorwackich Rodzin Katolickich i już niemal od pierwszych chwil wizyty w Zagrzebiu podkreślał ogromną rolę chrześcijańskiej rodziny. W czasie wczorajszej Mszy św. na hipodromie w stolicy Chorwacji - głównego punktu programu pielgrzymki, Papież wezwał rodziny, by nie poddawały się procesowi sekularyzacji i były pierwszymi szkołami wiary i modlitwy – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
– Obok słowa Kościoła bardzo ważne jest świadectwo i zaangażowanie rodzin chrześcijańskich, wasze konkretne świadectwo, zwłaszcza w celu potwierdzenia nienaruszalności życia ludzkiego od poczęcia aż po naturalny jego kres, jedynej i niczym niezastąpionej wartości rodziny, opartej na małżeństwie, oraz konieczności działań ustawodawczych wspierających rodziny w zadaniu rodzenia i wychowywania dzieci. Drogie rodziny, bądźcie odważne! – wzywał Ojciec Święty.
W niedzielnej homilii Benedykt XVI wyraził uznanie dla wielu rodzin chrześcijańskich, które mają coraz większą świadomość swego powołania misyjnego i angażują się w świadczenie o Chrystusie. Przywołał słowa swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej bł. Jana Pawła II, który mówił, że "prawdziwa rodzina, oparta na małżeństwie, jest sama w sobie dobrą nowiną dla świata" i że "w Kościele nadeszła godzina rodziny, która jest także godziną rodziny misyjnej".
Ojciec Święty zwracał uwagę, że rodziny chrześcijańskie są podstawowym źródłem wychowania w wierze, budowania Kościoła jako wspólnoty i jego obecności misyjnej w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Podkreślał też pilną potrzebę obecności w świecie świadectwa przykładnego życia rodzin chrześcijańskich. Przestrzegał, że obecnie absolutyzuje się wolność bez zaangażowania na rzecz prawdy i propaguje się jako ideał dobrobyt indywidualny, lekceważąc jakość relacji z osobami i najgłębsze wartości ludzkie. Miłość sprowadza się do emocji i do zaspokojenia instynktownych odruchów, bez zobowiązania do budowy trwałych związków wzajemnej przynależności i bez otwarcia się na życie. – Jesteśmy powołani do przeciwstawiania się takiej mentalności! – wzywał Benedykt XVI. Apelował do rodzin chrześcijańskich, aby nie ulegały laickiej mentalności, która proponuje współżycie jako coś, co przygotowuje do małżeństwa lub wręcz je zastępuje.
O zagrożeniach rodziny mówił też na zakończenie Mszy przewodniczący komisji chorwackiego episkopatu ds. duszpasterstwa rodzinnego. Bp Valter Żupan zaapelował, by „nie nazywać postępem tego, co prowadzi do śmierci” – informuje Radio Watykańskie.
Odwołując się do przysługującej wszystkim wolności opinii i przypominając, że katolicy stanowią większość mieszkańców Chorwacji, przedstawiciel episkopatu domagał się, by mieli oni prawo żyć zgodnie z wartościami związanymi z dawaniem życia i publicznie je wyrażać. – Na trwałości rodziny zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich oparła się budowa Europy i Chorwacji, która była zawsze jej integralną częścią – powiedział bp Żupan. – Jesteśmy głęboko przekonani, że na tych wartościach bazuje nasza przyszłość. Chcemy, by nasze dzieci mogły nadal nazywać swych rodziców mamą i tatą, bo ich naturalnym prawem jest publicznie świadczyć, że ojciec i matka dali im życie. Mamy prawo domagać się od rządzących, by promowali przyjmowanie i obronę życia, rewidując wreszcie ustawę o przerywaniu ciąży, wprowadzoną w czasach, które chcielibyśmy uznać za na zawsze zakończone.
Za pełne zaangażowania słowa Papież podziękował chorwackiemu biskupowi, przemawiając przed modlitwą maryjną Regina Caeli. Polecił Matce Bożej wszystkie małżeństwa i rodziny Chorwacji. Prosił też za Jej wstawiennictwem, by instytucje publiczne zawsze wspierały rodzinę, która jest komórką organizmu społecznego. Po liturgii na zagrzebskim hipodromie Benedykt XVI udał się do siedziby chorwackiego episkopatu na obiad z biskupami.
Źródło: Nasz Dziennik, KAI, Radio Watykańskie
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.