Wezwanie amerykańskich katolików do odnowy swej wiary, a tamtejszego Kościoła do przejrzystego i uczciwego świadectwa w kontekście rosnących zagrożeń sekularyzacji – to główne przesłanie pielgrzymki Benedykta XVI do USA, w dniach 15 - 20 kwietnia br. Towarzyszył jej apel o sprawiedliwy i zrównoważony rozwój i poszanowanie praw każdej osoby ludzkiej, wygłoszony w siedzibie ONZ. W niedzielę wieczorem Papież odleciał na pokładzie samolotu do Rzymu.
Sześciodniowa wizyta papieska w USA miała przede wszystkim charakter duszpasterski i – jak podkreślają komentatorzy – stała się „źródłem odnowy i nadziei dla Kościoła w USA”. Benedykt XVI okazał się jednak także bardzo wymagający wobec amerykańskiego Kościoła; wzywał katolików do spójnej wiary, wypominając im, że często ma ona charakter „wybiórczy”.
Pięciokrotnie – co powszechnie było podkreślane – odniósł się do skandali seksualnych z udziałem księży, jakie miały miejsce w USA w niedawnej przeszłości, wyrażając konieczność zadośćuczynienia ofiarom. Wyraźnie podkreślał swą troskę o jednoznaczne i przejrzyste świadectwo nie tylko urzędowych sług Kościoła, ale i wszystkich wierzących.
Już podczas spotkania z episkopatem papież poddał wnikliwej analizie duchową kondycję amerykańskich katolików. Przestrzegł przed uleganiem sekularyzmowi, relatywizmowi i stopniowemu oddalaniu się wielu katolików od Kościoła i praktykowania wiary. Przestrzegał przed spadkiem liczby powołań kapłańskich i zakonnych, co może się stać, jeżeli Kościół nie będzie wyrazistym świadkiem tego co głosi.
Z kolei podczas spotkania z młodzieżą na terenie seminarium św. Józefa w Nowym Jorku papież mówił o wielu zagrożeniach, jakim muszą sprostać chrześcijanie w dzisiejszym świecie. Zachęcał młodzież do odważnego podążania za Chrystusem i wezwał Amerykanów do wierności Ewangelii.
Intencją Benedykta XVI było, aby jego pielgrzymka przyczyniła się do odnowy amerykańskiego Kościoła.
Przemawiając do 250 przedstawicieli rożnych wspólnot chrześcijańskich w nowojorskim kościele św. Józefa Ojciec Święty wskazał, że współczesnej kulturze zagraża rozpowszechniona ideologia sekularyzmu i wezwał chrześcijan do dawania jasnego świadectwa o Ewangelii, które jest pilniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości.
Źródło: KAI