Benedyktyni w Nursji będą pielęgnować liturgię w obu formach rytu rzymskiego

2009-07-17 00:00:00

We włoskim opactwie benedyktynów w Nursji Msze święte będą w przyszłości odprawiane zarówno według Mszału Pawła VI, jak i według Mszału z 1962 r. Takie ich „równouprawnione stosowanie” pozwoli na doświadczenie „pełni rytu rzymskiego” – powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress przeor klasztoru o. Cassian Folsom.

O. Folsom od wielu lat kieruje Papieskim Instytutem Liturgicznym w prowadzonym przez benedyktynów Papieskim Ateneum Św. Anzelma w Rzymie. Na jego prośbę kard. Darío Castrillón Hoyos, jeszcze jako przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, powierzył zakonnikom „specjalny apostolat” pielęgnowania obu form liturgii w miejscu narodzin św. Benedykta.

Zainteresowanie liturgią „przedsoborową”, którą w 2007 r. Benedykt XVI dopuścił jako nadzwyczajną formę rytu rzymskiego, przejawiają zwłaszcza młodzi ludzie – powiedział o. Folsom. Dodał, że większość spośród 13 zakonników w jego wspólnocie jest w wieku poniżej 30 lat. Mnisi pochodzą głównie z USA.

Opactwo benedyktyńskie w Nursji zostało zniszczone podczas rewolucji pod koniec XVIII w. Klasztor został odbudowany w 2000 r.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.