Benedyktyni w Nursji będą pielęgnować liturgię w obu formach rytu rzymskiego

2009-07-17 00:00:00

We włoskim opactwie benedyktynów w Nursji Msze święte będą w przyszłości odprawiane zarówno według Mszału Pawła VI, jak i według Mszału z 1962 r. Takie ich „równouprawnione stosowanie” pozwoli na doświadczenie „pełni rytu rzymskiego” – powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress przeor klasztoru o. Cassian Folsom.

O. Folsom od wielu lat kieruje Papieskim Instytutem Liturgicznym w prowadzonym przez benedyktynów Papieskim Ateneum Św. Anzelma w Rzymie. Na jego prośbę kard. Darío Castrillón Hoyos, jeszcze jako przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, powierzył zakonnikom „specjalny apostolat” pielęgnowania obu form liturgii w miejscu narodzin św. Benedykta.

Zainteresowanie liturgią „przedsoborową”, którą w 2007 r. Benedykt XVI dopuścił jako nadzwyczajną formę rytu rzymskiego, przejawiają zwłaszcza młodzi ludzie – powiedział o. Folsom. Dodał, że większość spośród 13 zakonników w jego wspólnocie jest w wieku poniżej 30 lat. Mnisi pochodzą głównie z USA.

Opactwo benedyktyńskie w Nursji zostało zniszczone podczas rewolucji pod koniec XVIII w. Klasztor został odbudowany w 2000 r.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.