Benin czeka na Ojca Świętego

2011-11-15 00:00:00
Benin czeka na Ojca Świętego

Już w piątek rozpocznie się kolejna pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Afryki. Głowa Kościoła odwiedzi Benin. 

Okazją do drugiej wizyty Benedykta XVI na Czarnym Kontynencie jest 150. rocznica przybycia pierwszych katolickich misjonarzy do Beninu. Papież wręczy również biskupom adhortację apostolską „Africae munus”, będącą owocem II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów.
 
Pochodzący z Beninu teolog i sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury, bp Barthélemy Adoukonou zauważył, że jedną z najważniejszych kwestii, którą podczas pielgrzymki poruszy Ojciec Święty, jest kwestia przyjmowania i szerzenia chrześcijaństwa połączonego z szacunkiem dla kultury afrykańskiej. Papież wychodzi od Europy i wiele zajmuje się dziedzictwem europejskiego rozumu. Ks. Ratzinger, u którego pisałem pracę doktorską, był bardzo otwarty na afrykańskie kultury. W pewien sposób wiele wziął od afrykańskich kultur. Życzyłbym sobie, aby papież zachęcił biskupów, księży i świeckich do godzenia wiary z rozumem. Z głębi powinni oni poszukiwać uświęcenia kultury. Nie mogą być tylko administratorami, lecz głęboko uduchowionymi biskupami oraz ludźmi potrzebującymi rozumu – stwierdził biskup. 
 
Adoukonou zauważył również, że mimo statystyk i liczby 2 mln katolików proces ewangelizacji Beninu pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Jego zdaniem nadal często występuje mieszanie katolickiej wiary z praktykami obecnych na terenie Beninu religii naturalnych i kultu voodoo. 


 
Źródło: wiara.pl 
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.